Libya lideri Muammer Kaddafi bugün Lübnan televizyon kanalı LBC'ye yaptığı açıklamada, Libya'nın doğusunda yer alan Bingazi kentini yeniden ele geçirmek için savaş vermek zorunda kalacaklarını sanmadığını söyledi.

LBC'nin sorularını yanıtlayan Kaddafi, isyancıların kalesi haline gelmiş olan Bingazi'yi yeniden ele geçirilmesi için savaş verilip verilmeyeceği sorusuna, "Hayır, hayır, sanmıyorum" şeklinde cevap verdi.

Kaddafi yaptığı açıklamada, "İsyancılar tarafından tutulan bütün yerler halkın yardımıyla teker teker temizleniyor" diye konuştu.

İsyancıları "terörist" ve "El Kaide elemanı" olarak niteleyen Kaddafi, durumun üstesinden geleceğini ve isyancıların yenildiğini söyledi.

"MİSRATA'YA KARŞI NİHAİ BİR SALDIRI BAŞLATACAĞIZ"
Libya lideri Muammer Kaddafi, kendisine bağlı güçlerin ülkenin başkenti Trablus'un 150 kilometre doğusunda yer alan Misrata kentini yeniden ele geçirmek için çok önemli bir saldırı başlatacağını duyurdu. 

Sözleri Libya ulusal televizyonu tarafından aktarılan Kaddafi, Misrata için savaşın dün başladığını ve bugün de kenti ele geçirmek için nihai bir saldırı başlatılacağını belirtti. 

Ülkenin 3'üncü büyük kenti olan 500 bin nüfuslu Misrata kökenli gençlerle konuşan Kaddafi gençlere hitaben yaptığı konuşmada, "Silah kullanmayı öğreneceksiniz ve savaşa katılacaksınız, kenti bir avuç delinin elinde rehin bırakmayın" diye konuştu. 

Kaddafi'ye bağlı güçlerin, ülkenin batısında muhaliflerin denetiminde kalan tek kent olan Misrata'ya dün düzenlediği topçu saldırısında 11 kişi ölmüş 20 kişi de yaralanmıştı.