Binlerce kurutulmuş denizatı ele geçirildi

Peru'da 16 binden fazla kurutulmuş denizatı ele geçirildi. Denizatlarının piyasa değeri 250 bin doları buluyor.

Haberler 24.08.2012 - 16:11

Binlerce kurutulmuş denizatı ele geçirildi

Peru'da, Asya ülkelerine yasadışı yollarla ihraç edilmek istenen 16 binden fazla kurutulmuş denizatı ele geçirildi.

Perulu yetkililer, kaçakçıların üç kutuya doldurdukları piyasa değeri 250 bin doları bulan binlerce kurutulmuş denizatını başkent Lima'nın bir sokağında bırakarak kaçtıklarını kaydetti.

Emniyet yetkilisi Victor Fernandez, BBC'ye yaptığı açıklamada, denizatı tozunun Asya ülkelerinde afrodizyak olarak tercih edildiğini, Çin'de ise astım tedavisinde kullanıldığını belirtti.

Fernandez, geçen yıl dünya çapında 20 ton kurutulmuş denizatı ele geçirildiğini, bunun 500 kilogramına Peru'da düzenlenen operasyonlarda el konduğunu belirtti.

Kurutulmuş denizatlarından elde edilen 'denizatı tozu', Japonya ve Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinde geleneksel Çin tıbbında ve afrodizyak olarak kullanılıyor.

Peru'da denizatı avlamak yasak olsa da yurt dışında denizatı tozu için ödenen yüksek fiyatlar kaçakçıları teşvik ediyor ve av yasağının uygulanmasını zorlaştırıyor.

Peru'nun kuzeyindeki sıcak denizler, denizatları için elverişli bir üreme ortamı sunuyor.

Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan denizatları, hükümetlerarası bir anlaşma olan 'Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme' (CITES) tarafından da korunma altında bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...