Bir dönemin bittiği bu karede gizli

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande dün yemin ederek göreve başladıktan sonra akşam saatlerinde Berlin'e giderek Merkel'le görüştü. Sarkozy'yle her buluşmasında sarılarak öpen Merkel, Hollande'la sadece el sıkışmak zorunda kaldı. Bu kare bir dönemin sona erdiğini gösteriyor.

16.05.2012 - 10:18

Bir dönemin bittiği bu karede gizli

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande dün görevi Nicolas Sarkozy'den devraldıktan sonra akşam saatlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'le başbaşa bir görüşme gerçekleştirmek için Berlin'in yolunu tuttu. Dün devir-teslim töreni sırasında gün boyunca yağmura maruz kalan Hollande'ın uçağına Berlin yolunda yıldırım isabet etti. Bu inanılmaz kaza sonrası Hollande, Paris'e geri dönerek, başka bir uçakla Berlin'e gitmek zorunda kaldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hollande'ı Berlin'de askeri törenle karşıladı. Ancak seçim döneminde Sarkozy'ye açıkça destek veren Merkel, Hollande'dan beklediği sıcaklığı bulamadı. Sarkozy'le her görüşmesinde sarılarak öpmeyi ihmal etmeyen Angela Merkel, Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande'le sadece el sıkıştı ve iki liderin yüzünde sıcak bir gülümseme vardı.

'YUNANİSTAN EURO BÖLGESİ'NDE KALMALI'
Alman yetkililer, Hollande'ın Berlin'e ziyaretinin sadece bir nezaket ziyareti olduğunu belirtse de, görüşmede Yunanistan'daki ekonomik ve siyasi kriz ele alındı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasını istediklerini söyledi.

Merkel'in, Başbakanlık'ta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'la yaptığı görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi.

Almanya Başbakanı Merkel, Hollande'la görüşmesinde ağırlıklı olarak haziran ayı sonunda düzenlenecek AB zirvesi için yapılacak hazırlıkları ve Yunanistan'ın içinde bulunduğu durumu ele aldıklarını söyledi.

''Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasını istiyoruz'' diyen Merkel, Yunan halkının çoğunluğunun da aynı düşünceyi taşıdığını ifade etti.

'BAZI GÖRÜŞ AYRILIKLARI OLABİLİR'
Euro Bölgesi'nde "mali birlik" konusunda Hollande'le görüş ayrılıkları olduğu yönündeki soruya cevap veren Merkel, "Birlikte çalışma isteğine sahibiz, Bazı görüş ayrılıkları olabilir ancak ortak yanların fazla olduğuna inanıyorum" dedi.

Ortak para birimini kullanan ülkelerin birbiriyle hiçbir zaman bir mücadeleye girmeyeceğini savunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa değerlerini korumak için birlikte çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

'ALMANYA-FRANSA İLİŞKİLERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ'
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da ''Hem Merkel'i tanımak hem de Almanya-Fransa arasındaki ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu göstermek için ilk resmi ziyaretimi Almanya'ya gerçekleştirdim'' dedi.

Avrupa'nın iyiliği için birlikte çalışmak istediklerini ve gelecekte yapacakları ortak çalışmaları belirlemek amacıyla Merkel'le biraraya geldiklerini belirten Hollande, ülkelerinin Euro Bölgesi'nde kalması için Yunan halkına yardımcı olmak istediklerini söyledi.

'YUNANİSTAN GÖREVİNİ YERİNE GETİRMELİ'
Yunan halkının yaşadığı zorlukları bildiğini dile getiren Hollande, ancak Yunanistan'ın da görevlerini yerine getirmek zorunda olduğunu ifade etti.

Euro Bölgesi'ndeki mali birlik anlaşmasının ekonomik büyüme boyutunu geliştirmek istediğini dile getiren Hollande, "Bu nedenle tüm fikirleri ortaya koyarak, hukuki açıdan uygulanabilir olup olmadığına bakacağız" dedi.

Ekonomik büyümenin önemini vurgulayan ve bu olmadan devlet borçlarının azaltılamayacağını dile getiren Hollande, gelecek haftalarda, G-8 ve G-20 zirvelerinde de bunu konuşacaklarını vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...