Fildişi Sahilleri'nde 2002'deki iç savaşın ardından yapılan ilk devlet başkanlığı seçiminin sonuçlarına dair ilginç gelişmeler yaşanıyor.

İlişkili Haberler


Merkez Seçim Komisyonu, hafta sonu ikinci turu yapılan seçimin galibinin muhalif lider eski başbakan Alassane Ouattara olduğunu açıkladı.

Resmi olmayan sonuçlara göre Quattara'nın oyların yüzde 54,1'ini, rakibi olan şimdiki Cumhurbaşkanı Laurent Gbagbo'nun ise yüzde 45,9'unu aldığı kaydedildi. (Gbagbo, ilk turdan yüzde 38,3 ile birinci çıkmıştı. Ouattara ise ilk turda oyların yüzde 32'sini almıştı.)

Cumhurbaşkanı Laurent Gbagbo sonuca itiraz ederken, Anayasa Konseyi de açıklanan sonucun geçersiz olduğu kararı aldı.

Gbagbo'ya yakın yetkililer açıklanan sonucun yasal olmadığını, kesin açıklamanın Anayasa Konseyi tarafından yapılacağını söylerken, Cumhurbaşkanının bir danışmanı, Merkez Seçim Komisyonunun açıklamasının, ''darbe girişimi'' anlamına geldiğini iddia etti. Danışman Richard Assamoa yaptığı açıklamada, açıklanan bu sonucu kabul etmeyeceklerini belirtti.

Quattara da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Gbagbo'nun sonuca saygı göstermesi gerektiğini, ulusal birlik hükümeti kurmak istediğini belirtti.

Anayasa Konseyi de daha sonra, Seçim Komisyonunun Quattara'nın kazandığına ilişkin açıklamasının geçersiz olduğunu duyurdu.

İktidara yakın Anayasa Konseyi Başkanı Paul Yao Ndre, ''Merkez Seçim Komisyonunun sonucu en geç Çarşamba gecesine kadar açıklamasının gerektiğini ancak bunu yapmadığını, bu nedenle artık sonuç açıklama yetkisinin kalmadığını'' söyledi.