Güney Kore'nin başkenti Seul'de hayatını kaybeden Sun Myung Moon’un ölüm haberi, tarikatın resmi internet sitesinden bu sabaha karşı, ‘’Bizim gerçek babamız ve Tanrı'nın Mesih'i, bu gece itibariyle ruhsal dünyasına göç etmiştir.’’ şeklinde duyuruldu.

İlişkili Haberler


Moon Tarikatı 1954 yılında Güney Kore'nin başkenti Seul’de kuruldu. Moon Tarikatı'nın 1960'lı yıllardan beri tüm dünyada adını duyuran ise, düzenlediği toplu nikah törenleriydi. Farklı ülkelerden insanları evlendirerek çokkültürlü bir dünya oluşturmayı hedeflediğini söyleyen 92 yaşındaki Moon, bu törenlerde çoğu zaman birbirlerini ilk kez gören binlerce çiftin dünya evine girmesini sağladı. Moon bir günde 45 bin kişinin toplu nikah törenini kıyarak, ulaşılması zor bir rekorun altına imza atmıştı.

Tarikat üyeleri, liderleri Sun Hyung Moon'un "Mesih" olduğuna inanıyordu. 1930’da henüz 15 yaşındayken İsa Peygamber’den "Dünya'daki tamamlanmamış görevi bitirmesi gerektiği’’ şeklinde emir aldığını iddia eden Moon, kurduğu tarikatla 3 milyon müride ulaşmayı başardı.

Güney Kore'deki siyasi baskılardan kaçarak 1972’de ABD’ye yerleşen Moon, burada dini hareketini çok hızlı biçimde büyüttü. Moon, ABD'deki muhafazakar liderlerle de yakın ilişkiler kurdu.

NIXON'LA OVAL OFİS GÖRÜŞMESİ
Moon Tarikatı lideri Sun Myung Moon, Watergate olarak da bilinen telekulak skandalında zor günler yaşayan dönemin ABD Başkanı Richard Nixon’ı Oval Ofis'te ziyaret etmişti. Bu ziyaretiyle ününe ün katan Moon, halkın Nixon’ı affettiğini ileri sürmüş ve Başkan Nixon'a olan desteğini dile getirmişti. Moon ayrıca Ronald Reagan ve baba George Bush yönetimiyle de yakın ilişkilere sahipti ancak bütün bu ilişkiler onu 1982 yılında vergi kaçırmakla suçlanmaktan koruyamadı ve 13 ay hapis cezası çekti.

ABD’den Güney Kore’ye 2006'da kesin dönüş yapan Sun Hyung Moon, kilisesine ait şirketlerin yönetimini oğulları arasında paylaştırdı. Kiliseye ait şirketler inşaat, makina, gıda, eğitim ve medya sektörlerinde faaliyet göstermekte. Washington Times ve UPI haber ajansı kiliseye ait şirketler arasında en çok bilinenler olarak göze çarpmakta. Ayrıca ABD balıkçılık piyasasında büyük paya sahip birçok şirket Moon Tarikatı tarafından yönetilmekte.

KOMÜNİST KUZEY'LE SICAK İLİŞKİLER
Kuzey Kore’nin kurucusu Kim Il-Sung’la 1991’de görüşmeler yürüten Moon, Kuzey Kore’nin nükleer programdan vazgeçmesi için birçok temasta bulundu ancak bu temasları eski Kuzey Kore lideri Kim Il-Sung tarafından kabul görmedi. Kendisi de Kuzey Koreli çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Moon, iki ülke arasındaki dialogda uzun süre arabulucuk yapmaya devam etti.

Moon , geçtiğimiz yıl vefat eden Kuzey Kore lideri Kim Jong-Il ve oğlu yeni lider Kim Jong-Un’la da sıkı ilişkilere sahipti. Yönetime geçtikleri dönemlerde iki lidere de temsilcilerini gönderen Moon, ABD ve Güney Kore yönetimlerince de komşu ülkelerin ilişkilerindeki normalleşme süreci açısından bir umut olarak görülmekteydi.

KORE SAVAŞI FİLMİ
Türkiye'nin de katıldğı 1950-53 tarihleri arasında süren Kore Savaşı'yla ilgili en çok ses getiren film olan Inchon'un finansmanını da Moon Tarikatı üstlendi. Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki dini tiyatro gösterileri ve sanat atölyeleri tarikat tarafından organize edilmekte.

VARİSİ OĞLU OLDU
Moon Tarikatı'nın üyesi 92 yaşındaki Sun Myung Moon, ölümünden önce 28 yaşındaki oğlu Hyung Jin Moon'u kurduğu kilisenin varisi ilan etti. Hyung Jin Moon ailenin en küçük oğlu ve kilisenin ruhani liderliğinden ve bütün dünyadaki misyoner hareketlerinden sorumlu.

Ailenin diğer fertleri ise, kilise yönetimindeki birçok şirketin yönetimini paylaşmış durumda.