Akdeniz'de bir günde 6 bin 500 sığınmacı kurtarıldı

Akdeniz, son yılların en büyük sığınmacı kurtarma operasyonlarından birine sahne oldu. İtalyan sahil güvenlik ekipleri, bir gün içinde düzenlenen 40 ayrı operasyonda toplam 6 bin 500 sığınmacıyı kurtardı.

30.08.2016 - 10:50

Akdeniz'de bir günde 6 bin 500 sığınmacı kurtarıldı

İtalya Sahil Güvenlik ekipleri, pazartesi günü Libya açıklarında düzenlediği 40 farklı kurtarma operasyonunda 6 bin 500 sığınmacıyı kurtardığını açıkladı. İtalya Sahil Güvenlik'in geçen yılların en büyük kurtarma operasyonunu düzenlediği belirtilirken, hava şartlarının iyi olması nedeniyle Avrupa'ya kaçışlarda Akdeniz rotasının kullanılmaya devam ettiği ve İtalya'nın Salı günü de kurtarma operasyonları için hazırlıklı olduğu belirtildi.

Ansa haber ajansı, kurtarma operasyonlarına İtalya Sahil Güvenlik ekipleri ve İtalyan donanmasından gemilerin katıldığına yer verdi. Operasyonlara ayrıca Avrupa Birliği'nin insan tacirleriyle mücadele kapsamında başlattığı deniz misyonu Sophia'dan, Avrupa sınır koruma ajansı Frontex ve yardım kuruluşlarından da ekiplerin katıldığı bilgisi verildi.

İyi hava koşulları nedeniyle sığınmacıların Avrupa'ya kaçmak için Akdeniz'deki tehlikeli yolculuğu göze aldıkları belirtildi. Sadece son dört günde Libya kıyıları ile İtalya arasında 10 bin insanın kurtarıldığı bildirildi.

105 BİN SIĞINMACI İTALYA'YA ULAŞTI 

Uluslararası göç örgütlerinin verilerine göre bu yıl yaklaşık 105 bin sığınmacı İtalya'ya ulaştı. Uluslararası Göç Örgütü 2016 yılı ağustos ayı sonuna kadar Akdeniz'de 3 bin 164 kişinin boğularak can verdiğini açıkladı.

Çocuk yardım örgütü Save The Children, eylül ayı itibariyle kurtarma operasyonlarına katılacak. Örgütün çocuklara yönelik özel personeli ve sağlık ekibiyle, 300 kişiye kadar yardım sunabilecek kapasitede olduğu belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...