Bir kupaya 200 milyar dolar

2010 Dünya Kupası için Güney Afrika 2.7 milyar harcamıştı. 2016 için Brezilya 14 milyar ayırdı. 2022 Dünya Kupası'nı düzenleyecek Katar ise, bir aylık futbol şöleni için 200 milyar doları gözden çıkardı.

12.07.2013 - 13:13

Bir kupaya 200 milyar dolar

Uluslararası danışmanlık şirketi Deliotte, Dünya Futbol Kupası ve Olimpiyat Oyunları düzenleyen ülkelerin, bu organizsyonlar için yaptıkları harcamalarla ilgili bir rapor yayınladı.

Rapora göre, Güney Afrika Cumhuriyeti, 2010 Dünya Kupası için 2.7 milyar dolar harcama yaptı. 2014 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak Brezilya ise, bu organizasyon için 14 milyar dolar ayırdığını açıkladı.

Brezilya, dev stadyumlar inşa ediyor. Brezilya'nın yaptığı bu harcamalar geçtiğimiz haftalarda dev gösterilerle protesto edilmişti.

Ancak bir ülke var ki, yukarıda belirtilen rakamları altüst ediyor. 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olan körfez ülkesi Katar'ın bu organizasyon için ayırdığı para dudak uçuklatan cinsten. 2 milyon nüfusa ve sadece 225 bin vatandaşa sahip olan Katar, Dünya Kupası organizasyonu için 200 milyar dolar ayırdı.

'DÜNYA KUPASI İÇİN HER ŞEYİ YAPAR'
Peki Katar bunu niçin yapıyor? Bu sorunun cevabını Amerikan Denver Üniversitesi'nden Shaul Gabby veriyor.

Denver Üniversitesi’nde uluslararası çalışmalar profesörü ve Katar uzmanı Shaul Gabby, bölgedeki petrolün 2023 yılında tükenmesinin tahmin edildiğini, bu durumun Katar için yabancı ülkelerden gelecek olan yatırımlara ihtiyaç duyulmasına yol açtığını söyledi. "Bu durum ülkede istikar problemleri yaşanmasına yol açabilir" diyen Katar uzmanı Gabby, Dünya Kupası gibi kalıcı ve istikrarlı projelerin bu ülkeye yabancı yatırım akışında önemli olduğunu vurguladı.

KİM NE KARAR HARCADI?
2010 Dünya Kupası’nın 50 milyon nüfuslu Güney Afrika Cumhuriyeti'ne maliyeti 2.7 milyar dolard olmuştu. 192 milyonluk Brezilya’nın 2014 Dünya Kupası için ayırdığı bütçenin 14 milyar doları bulabileceği belirtildi.

143 milyon nüfusa sahip olan Rusya ise Soçi kentinde düzenleyeceği Kış Olimpiyatları için 50 milyar dolar ayırdı. Rusların yüzde 65'i söz konusu harcamaların yanlış olduğunu ve yolsuzluklara neden olduğunu belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...