NTV

Bir milyar insan sel felaketi tehdidi altında

Anadolu Ajansı

Dünya

İngiliz insani yardım kuruluşu Christian Aid, 2060 yılına kadar dünya genelinde bir milyardan fazla kişinin iklim değişikliklerine bağlı sel felaketi riskiyle karşı karşıya kalan şehirlerde yaşayacağı uyarısında bulundu.

İlişkili Haberler

İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yer alan habere göre, Christian Aid tarafından yayımlanan raporda, ABD, Çin ve Hindistan'ın sel felaketine karşı en fazla risk altında bulunan ülkeler olduğu belirtildi.

Selden en fazla zarar görmesi öngörülen 8 şehrin Asya'da yer aldığı kaydedilen raporda, Hindistan'ın Kalküta ve Mumbai kentlerinin sel riskine en açık şehirler olduğu vurgulandı.

Öncelikli olarak, karbon emiliminin bir an önce azaltılması ve fosil yakıtlardan düşük karbonlu yakıtlara geçilerek sıcaklık artışının sınırlanması gerektiğine işaret edilen raporda, hükümetlerden, küresel ısınmayı azaltma programlarına yatırım yapmak için harekete geçmeleri istendi.

Riskli bölgelerde yaşayan halkın geçim kaynaklarının iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda, uluslararası sisteme, toplumların yıkıcı fırtına ve sellerden kurtarılması çağrısında bulunuldu.

Raporu hazırlayan ekibin lideri Alison Doig, büyük kıyı kentlerinde yaşayan kişilerin özellikle risk altında olduğunu dile getirdi.

Doig, "Deniz seviyesinin yükselmesi ve yoğun yağış olayları karşısında halkın en fazla risk altında olduğu kentler, güneydoğu Asya'daki gelişen ülkelere ait Kalküta, Dakar gibi kentler. Bu şehirlerde meydana gelecek sel çok büyük hasarlara yol açabildiği gibi hayatı da tehdit edebilir" diye konuştu.

ETİKETLER