Bir milyon Yemenli meydana iniyor

Yemen’de bugün, haftalardır süren protestoların en büyüğü yapılıyor. Bir milyon Yemenli’nin başkent Sana’da meydanlara inmesi bekleniyor.

25.03.2011 - 11:46

Bir milyon Yemenli meydana iniyor

Yemen’de haftalardır devam eden gösterilerde geçen Cuma en kanlı günlerden biri yaşanmış, yaşanan çatışmalarda yaklaşık 50 kişi hayatını kaybetmişti. ‘Kanlı Cuma’nın bir hafta sonrasında bugün, Yemenliler büyük bir gösteri düzenliyor. Bir milyon Yemenli’nin başkent Sana’da meydanlara inmesi bekleniyor.

Yemen güçlerinin ise, yönetim karşıtı protestocuların başkente gidişini engellediği haberleri geliyor. Görgü tanıkları, askerlerin başkente giden yollarda kontrol noktaları oluşturarak protestocuları belirlemeye çalıştıklarını, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yanlılarının geçişineyse izin verdiğini söyledi. Askerlerin göstericileri uzak tutmak için havaya ateş açtığı da gelen bilgiler arasında.

SALİH: İKTİDARI BIRAKMAYA HAZIRIM
Diğer yandan Abdullah Salih, akan kanı durdurmak için iktidarı bırakmaya hazır olduğunu, ancak iktidarı sadece "güvenli ellere" teslim edeceğini söyledi. Salih, başkent Sana'da binlerce yandaşına hitap ettiği konuşmasında, "Biz iktidar istemiyoruz, ancak iktidarı hasta, kinci ve yolsuzluk yapan ellere değil güvenli ellere devretmeliyiz" dedi.

Devlet Başkanı Salih, devlet televizyonundan da yayımlanan konuşmasında, tek bir kurşun bile sıkmaya karşı olduklarını ve taviz veriyorlarsa bunu kan akmamasını sağlamak için yaptıklarını belirtti. Kan akmaması için kararlılıklarını sürdüreceklerini ifade eden Salih, buna tüm güçleriyle karşı geleceklerini kaydetti.

Yemen'de protestocular, 32 yıldır görevde olan Salih'in iktidarına son vermek için gösteriler düzenliyor. Muhalifler bugün de başkentte bir milyon kişiyi gösteri için toplamaya çalışıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...