Bir savaş suçlusu daha yakalandı

16 kişiyi işkence yaptıktan sonra öldürmekle suçlanan Krsmanoviç, Bosna-Hersek'in Vişegrad kentinde yakalandı.

Anadolu Ajansı 31.05.2011 - 15:37

Bir savaş suçlusu daha yakalandı

Bosna Savaşı sırasında yaşanan Srebrenitsa katliamının sorumlusu olarak göterilen Sırp general Ratko Mladiç, geçen Perşembe günü yakalanmışrı. Mladiç’in yakalanmasının üzerinden beş gün geçmeden Boşnaklara katliam yapmaktan aranan bir savaş suçlusu daha yakalandı.

1992-1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı zamanında ‘intikamcılar’ adlı paramiliter birliğin üyesi Oliver Krsmanoviç, Bosna-Hersek'in Vişegrad kentinde yakalandı.

Vişegrad'da 22 Ekim 1992 yılında bir otobüsü durdurarak içindeki 15'i erkek 16 Boşnaka işkence yaptıktan sonra, silah ve bıçaklarla öldürüp, cesetlerini Drina Nehri'ne attıkları gerekçesiyle aranan ‘İntikamcılar’ adlı paramiliter birliğin üyelerinden Krsmanoviç, polisin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Polis yetkilileri, Krsmanoviç'in polisteki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edileceğini kaydetti.

15 YIL HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ
Belgrad'daki Savaş Suçları Mahkemesi, 2005 yılında ‘İntikamcılar’ adlı paramiliter birliğin üyeleri hakkında açtığı davada tutuksuz yargılanan Dragutin Dragiçeviç'e 20, Milan Lukiç, Oliver Krsmanoviç ve Corce Şeviç'e 15 yıl hapis cezası vermişti. Söz konusu sanıklar, aldıkları hapis cezasının ardından

kaçmışlardı.

Bu kişilerden Milan Lukiç, bir süre önce Arjantin'de yakalanmış ve Lahey'deki savaş suçları mahkemesine sevk edilmişti. Dragiçeviç ve Corce Şeviç ise bugüne kadar yakalanamadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...