Bir seçim, 57 parti

Nisan ayında Bakiyev hükümetinin devrildği Kırgızistan'da genel seçimlere gidiliyor. Seçimlerde yarışmak için 57 parti başvurdu.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.08.2010 - 10:28

Bir seçim, 57 parti

Kırgızistan'da Merkez Seçim Komisyonu'na (MSK), 120 sandalyeli parlamentonun yeni dönem milletvekillerinin belirleneceği 10 Ekim'deki genel seçime katılmak için 57 siyasi partinin başvurduğu bildirildi.

MSK'dan yapılan açıklamada, seçim tarihinin resmen ilan edilmesinin ardından 5 gün içinde seçime katılmayı arzulayan partilerin başvuruların sona erdiği belirtilirken, buna göre 57 partinin başvurusunun değerlendirilmeye alındığı ifade edildi.

Böylece, yaklaşık 10 bin Euro tutarında kefaleti bankaya yatıracak her bir partinin komisyondaki kayıt sonuçları 2 gün sonra belli olacak.

Komisyon tarafından kaydı yapılacak partiler 26 Ağustos'a kadar kongrelerinde milletvekili adaylarını belirleyecek ve komisyona bildirecek.

10 Eylül itibariyle seçim kampanyalarına başlayacak partiler, 9 Ekim'de kampanyalarını sona erdirecek.

Anayasaya göre, bir parti meclise en fazla 65 milletvekili sokabilecek. Partilerin, seçimde özellikle bölgelerdeki yüzde 0,5 barajını aşması gerekiyor.

Ayrıca, mecliste 50'den fazla sandalyeye sahip olacak partiye hükümeti kurmaya hak tanınacak.

Ülkede 27 Haziran'da referandum yoluyla kabul edilen yeni anayasa, Kırgızistan'ın parlamenter yönetim sistemine geçişini sağlanmıştı.

Kırgızistan'da 7 Nisan'da Kurmanbek Bakiyev iktidarının devrilmesinin ardından geçici hükümeti kuran muhalif liderler, meclisi feshetmişti.

Sayfa Yükleniyor...