İsrail'in Gazz'ye 8 gün süren saldırısında NTV muhabiri Can Ertuna ve kameraman Cüneyt Ali Horozal, Gazze'de idi. NTV ekibi, Gazze'de İsrail karakoluna sadece 150 metre uzaklıktaki İslami Cihad kampına girdi.

İslami Cihad kampındaki bölük komutanı üniversite öğrencisi. Gazze Üniversitesi'nden muhasebe okuduğunu belirten İslami Cihad komutanı, "Bir şirkette çalışıyorum ama şu an cihad zamanı" diyor.

İslami Cihad'ın gizli kampı ilk bakışta bir çöplüğü andırıyor ancak İslami Cihad komutanı buradan yerin altına bir giriş olduğunu belirtiyor.

Boş bir arazide küçük bir delikten çıkarılan Grad roketleri yaklaşık 70 kilo ağırlığında ve 40 kilometre menzilli. Bu roketler savaşta İsrail'i zorladı.

'ROKETLERİ GAZZE'DE ÜRETİYORUZ'
İslami Cihad kampında, İsrail'e fırlatılan roketleri gösteren İslami Cihad komutanı, "Bunlar 8 kilometre menzilli. Bu savaşta sıkça kullandık. Katyuşa roketlerini birkaç dakikada atışa hazır hale getiriyoruz. Bütün parçalar Gazze'de üretiliyor" dedi.

İsrail ordusu yeraltındaki 980 roket bataryasını vurduğunu açıkladı ama vurulamayan çok sayıda nokta var. İslami Cihad'ın kampı da bunlardan biri.

'KARA HAREKATINA HAZIRDIK'
Gazze'deki İslami Cihad ve diğer direniş örgütleri bu savaşta roket ve füzelerle savaştıklarını ancak İsrail karadan girmiş olsaydı, direnmeye hazır olduklarını da belirtiyor. İslami Cihad kara harekatında kullanacakları silahları da gösterdi.

İsrail'in Gazze'ye 8 gün süren operasyonunda Filistin direniş örgütleri İsrail'e bin 500 roket gönderdi. İsrail bunların 800'ünü füze savunma sistemi "Demir Kubbe"yle imha etti.

İnfografik: Filistin-İsrail sorunu