Bir yıl içinde İsrail-Filistin barışı olur mu?

İsrail ve Filistin Özerk Yönetimi, 20 ay aradan sonra 2 Eylül'de doğrudan müzakerelere başlayacak. ABD Dışişleri Bakanı Clinton, bir sene içinde barış anlaşmasına varılmasını umduğunu söyledi.

Haberler - NTV Haber 20.08.2010 - 13:24

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrail ve Filistin'in Eylül başında Washington'da doğrudan görüşmelere başlayacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nda ABD'nin Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell'i yanına alarak bir açıklama yapan Clinton, 2 Eylül'de başlayacak görüşmelerin, ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde olacağını belirtti.

Geçtiğimiz Mart ayında İsrail ve Filistin arasında dolaylı görüşmelerin başlaması gündeme gelmiş, görüşmeler daha başlamadan İsrail'in Kudüs'e yeni yerleşim birimlerini inşa edeceğini açıklamasıyla sona ermişti. Fliistin lideri Mahmud Abbas bu görüşmelerin de "Ancak İsrail yeni yerleşim birimleri inşaatını durdurursa, başarıya ulaşacağını" söylüyor.

Bakan Clinton, geniş kapsamlı bir barış anlaşmasına bir yıl içinde varılabilmesinin umut edildiği ifade etti ve 2 Eylül'deki ilk görüşmeye Mısır ile Ürdün liderlerinin de davet edildiğini kaydetti.

Hillary Clinton, ''Geçmişte zorluklar oldu. İlerİde de zorluklar olacak. Taraflardan zor anlara rağmen bölgede nihai ve adil bir anlaşma için azimle devam etmelerini talep ettim'' diye konuştu.

ABD, AB, Rusya ve BM'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü'nün, İsrail ve Filistin yönetimi arasında doğrudan görüşmelere geçilmesi için, tarafları Eylül başında Washington'a davet edeceği bildirilmişti.

Görüşmelerde sınırlar, Kudüs'ün statüsü ve Filistinli mültecilerin durumunun ele alınacağı kaydedildi.

Bu gelişmenin, Ortadoğu'da gerilimi azaltmak için küçük ama önemli bir adım olduğuna dikkat çekiliyor.
ABD, AB, Rusya ve BM'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü'nün, İsrail ve Filistin yönetimi arasında doğrudan görüşmelere geçilmesi yönündeki çağrısına Hamas tepki gösterdi.

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli Hamas yönetimi sözcüsü Sami Ebu Zuhri, barış görüşmeleri ile ilgili yeni girişimin ve içeriğinde verilen sözlerin, ''Filistin halkını ve uluslararası kamuoyunu kandırmaktan başka bir şey ifade etmediğini'' kaydetti.

Sözcü, ''Hamas olarak Ortadoğu Dörtlüsü ve ABD yönetiminin İsrail-Filistin müzakerelerini yeniden başlatma davetini reddediyoruz ve bu davetin ve sonuçlarının Filistin halkına taahhütte bulunmadığına inanıyoruz'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...