Bir zamanlar yılın polisiydi!

8 rehinenin öldüğü operasyondaki acemilikleri ile dikkat çeken Filipinler polisi, bazı hatalar yaptığını kabul etti. 8 rehineyi öldüren saldırganın ise 1986'da 'yılın polisi' seçildiği ortaya çıktı.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.08.2010 - 12:58

Bir zamanlar yılın polisiydi!

Filipin polisi, dün başkent Manila'da bir otobüste rehin tutulan Hong Konglu turistleri kurtarırken bazı hatalar yaptığını kabul etti.


Öte yandan otobüsü kaçıran ve 8 rehineyi öldüren Rolando Mendoza'nın 1986 yılında Filipinler'in en iyi polisi seçildiği belirtildi. Mendoza, 2008 yılında hırsızlık, rüşvet, uyuşturucu gibi suçlara bulaştığı gerekçesiyle polislikten atılmıştı.

Manila Emniyet Müdürü Leocadio Santiago bugün yaptığı açıklamada, "Kurtarma operasyonu sırasında bazı yetersizlikler ve taktik hataları tespit ettik. Bu konuda soruşturma açılacak" dedi.

Bu arada Filipinler Cumhurbaşkanı Benigno Aquino, operasyon sırasında bazı turistlerin öldürülmesinin polisteki yetersizlikleri açığa çıkardığını ve polisin kendisini düzeltmesi gerektiğini açıkladı.

Operasyondan hayal kırıklığı ve öfke duyan Hong Konglu yetkililer ve operasyon sırasında öldürülenlerin aileleri de, olay hakkında eksiksiz bir soruşturma yapılmasını talep ettiler.

"Hong Kong Economic Journal" gazetesi olayla ilgili haberinde, yarım saatte otobüse girmeye çalışan bir sürü Filipinli polisin profesyonel seviyesini ve plansızlığını "acıklı" olarak niteledi.

Öte yandan, dünkü olayda 8 turistin öldüğü belirtildi.

Rolando Mendoza adlı 55 yaşındaki eski polisin bir otobüste rehin aldığı 15 kişiyi kurtarmak için özel timler operasyon düzenlemiş, baskın sırasında saldırgan ve 8 turist ölmüştü. Rehine eylemi sırasında turistleri kalkan olarak kullanan Mendoza'nın, atıldığı işine geri dönmeyi talep ettiği bildirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...