Bisikletli başkandan 'yolsuzluk ve mafya' istifası

Son dönemde hakkındaki bazı şüpheler nedeniyle baskı gören ve kendi partisi de dahil büyük destek kaybı yaşayan Roma Belediye Başkanı Ignazio Marino görevinden ayrıldı.

Anadolu Ajansı 09.10.2015 - 06:54

Bisikletli başkandan 'yolsuzluk ve mafya' istifası

İtalya'nın başkenti Roma'nın belediye başkanı Ignazio Marino, birkaç aydır üzerindeki yoğun baskılar nedeniyle bugün görevinden istifa etti.

Ülke gündeminde son dönemde hakkındaki iddialar fazlaca yer bulan ve yoğun baskıyla karşılaşan Roma'nın makam arabası yerine genellikle bisiklet kullanan belediye başkanı Marino, hem belediye meclisi hem de kendi partisinin desteğini yitirince bugün akşam saatlerinde istifasını açıkladı.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de kendi partisinden olan Marino'yu, mafya operasyonunu engelleyememesi ve belediye yönetiminde yeterince etkili olamaması sebebiyle eleştirmişti.

Sosyal paylaşım sitesindeki hesabına koyduğu video ile istifasını açıklayan 60 yaşındaki belediye başkanı, "Bu kararı almadan önce çok düşündüm. İtalya'nın başkentinin çıkarlarını kendime tek yol olarak benimsedim.

Yasalara göre 20 gün içinde geri çekme hakkım olmasını bilerek istifamı sunuyorum. Bir dalavere yapmıyorum. Bu süre zarfında yeniden siyasi koşulları yaratabilir miyim ona bakacağım" diyerek, yeniden güven sağlaması durumunda devam edebileceği sinyalini de verdi.

İDDİALAR VE PAPA'YLA TARTIŞMA

Yaz aylarından bu yana Roma Belediyesi'nin geçirdiği büyük yolsuzluk operasyonları, bazı belediye meclisi üyelerinin mafya olan bağlantısının ortaya çıkması ile Marino'nun kişisel bazı harcamalarının belediye bütçesinden yapıldığına dair şüpheler ve son olarak Papa Franciscus ile girdiği "davet tartışması", Marino'yu istifaya götüren sürecin parçaları oldu.

Marino, Papa'nın geçen ay gerçekleştirdiği Küba ve ABD ziyareti sırasındaki bir ayine katılmış ve Papa'ya, harcamaların kimin tarafından  karşılandığı sorulmuştu. Papa da, "Onu, oraya ben davet etmedim. Yeterince açık mı?" yanıtı vermişti.

Marino'nun yerine hükümetin geçici bir komiser atayacağı ve bu komiserin, 2016'nın bahar aylarında yapılacak kısmi yerel seçimlere kadar görevde kalacağı belirtiliyor.

Hem Philadelphia seyahati hem de Roma Belediyesi'ne adına olan kredi kartından yaptığı bazı yemek harcamalarını kamuoyuna açıklamakta sıkıntı çeken belediye başkanının gördüğü bu baskılar partisinin de tepkisini çekti.


Koalisyon iktidarının büyük ortağı olan partisi Demokrat Parti'den akşam saatlerinde başkanın bir adım geri çekilmesini belirten sinyaller gelince Marino için istifa kaçınılmaz hale geldi. 

DESTEKÇİLER VE AŞIRI SAĞCILAR

Bu arada, Marino'nun istifa edip etmeyeceği gün boyu merak konusu olurken, belediye başkanının bu görevde kalmasını isteyen destekçileri ile bir an önce istifa etmesini ve seçimlere gidilmesi gerektiğini savunan aşırı sağcı "Casapound" grubu da olmak üzere karşıt görüşlüler, belediye binasının olduğu Campidoglio meydanında eylem yaptı.

Casapound grubu meşaleler yakarak, başkanı istifaya çağırırken, diğer grup ise "Dayan Marino" yazan dövizlerle destek verdi.

Sayfa Yükleniyor...