'Biz talep etmeden Türkiye yardım etti'

Pakistan'dak sel felaketi sürerken, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu olağanüstü toplandı. NTV'ye konuşan Pakistan Ankara Büyükelçisi ise, "Türkiye daha biz talep etmeden yardım etti" diyerek teşekkür etti.

Haberler 20.08.2010 - 10:36

'Biz talep etmeden Türkiye yardım etti'

Pakistan'daki gelişmelerin değerlendirildiği, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun olağanüstü oturumunda konuşan Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, uluslararası toplumu, yıkıcı sellerle mücadele eden ülkesine yardım eli uzatması yolunda uyardı.


Şah Mahmud Kureyşi, Pakistan'a yeterince yardım edilmemesi halinde, hükümetinin terörizme karşı savaşında güçlükle elde ettiği kazanımların boşa gidebileceğini söyledi. Kureyşi, "Bu felaketin, teröristler için bir fırsata dönüşmesine izin veremeyiz" dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı, halen büyük acı çeken milyonlarca Pakistanlının hayatlarının alt-üst olduğunu, ekonomik kayıplarının çok yüksek seviyelere çıktığını belirtti.

Pakistan Dışişleri Bakanı, konuşmasında ayrıca, ülkesine yapılan yardımların en çok ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılacağını söyleyerek, bağışçı ülkelere güvence verdi.

'YAVAŞ ÇEKİM BİR TSUNAMİ'
B
irleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, Genel Kurul oturumundaki konuşmasında, Pakistan'da yaşanan krizin, son dönemlerin en büyük dayanışma testine dönüştüğünü söyledi.

Ban Ki-mun'a göre Pakistan, "yavaş çekim bir tsunamiyle karşı karşıya". BM Genel Sekreteri, konuşmasında Pakistan'a daha fazla yardım edilmesi çağrısında bulundu.

Bu arada Pakistan'a yönelik yardım sözleri de artıyor. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri, bu ülkeye 60 milyon dolar daha yardım vaadinde bulundu. Böylece ABD'nin Pakistan'a yardımı 150 milyon dolara yükseldi.

BAĞIŞ: YARDIM BİZİM KÜLTÜRÜMÜZÜN GEREĞİ
Toplantıya Türkiye adına katılan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, Pakistan'ın tarihinin en ağır doğal felaketiyle başbaşa olduğunu belirterek ''Bu kadar yakın ve dostane ilişkilerimiz olan bir ülkeyi böylesine zor bir gününde yalnız bırakmamak bizim kültürümüzün, geleneklerimizin bir gereğidir'' dedi.

Bağış, toplantıda, Türkiye'nin şu an itibarıyla Pakistan'a 10 milyon dolarlık nakit yardım, 2 milyon dolarlık gıda ve ihtiyaç yardımı gönderdiğini, Türk Kızılayı'nın, sivil toplum kuruluşlarının Pakistan'ın farklı bölgelerinde çok önemli yardım çalışmalarını sürdürdüklerini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2 kargo uçağını Pakistan'ın hizmetine verdiğini, Türk iş dünyasının yardım çabalarını sürdürdüğünü anlattığını belirtti.

TÜRKİYE BİZ TALEP ETMEDEN YARDIM ETTİ
Öte yandan NTV'ye konuşan Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Azizuddin, "Türkiye biz daha talepte bile bulunmadan yardım eli uzattı" dedi.

Pakistan Büyükelçisi Azizuddin'e göre, uluslararası toplum felaketin boyutlarını vaktinde kavrayamadı:

"Sel felaketi sadece bir sel felaketi gibi görünüyordu, ancak şimdi insanlar Pakistan topraklarının 5'te birinin sular altında kaldığını anladılar. Türkiye ise daha talep gelmeden yardım eli uzattı."

20 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ
Üç hafta önce muson yağmurlarını neden olduğu seller, Pakistan'ın yaklaşık beşte birinde etkili oldu ve yaklaşık 20 milyon kişiyi etkiledi. Bu kişilerin gıdaya, barınağa ve acil durumlarda tedavileri için yeterli sağlık hizmetlerine ihtiyacı var.

Sayfa Yükleniyor...