Paris saldırısının görgü tanığı: Medyaya söyle biz Yemen El Kaidesiyiz

Fransız medyasında yer alan habere göre, saldırganları gören bir tanık, araçtan üç kişi indiğini, birinde roketatar olduğunu söyledi. Tanık “Bana medyaya söyle biz Yemen El Kaidesiyiz' dediler" bilgisini verdi.

ntv.com.tr 08.01.2015 - 04:12

Paris saldırısının görgü tanığı: Medyaya söyle biz Yemen El Kaidesiyiz

Paris'teki mizah dergisi baskınına tanık olanların ifadeleri ortaya çıkmaya devam ediyor. 

Saldırganlara kapıyı açtığını belirten dergi çalışanı "Coco" kısa ismini kullanan Corinne Rey'in ardından ikinci bir tanığın ifadesi de Fransız basınına yansıdı.

İsmi verilmeyen tanık, www.20minutes.fr isimli internet sitesinde yer alan habere göre, saldırganların 3 kişi olduğunu söyledi.

Görgü tanığı, saldırganların kendisine "Medya'ya söyle biz Yemen El Kaidesiyiz" dediğini ifade etti.

Tanığın verdiği bilgiler şöyle;

“Siyah araba yolun ortasında durdu. İki siyah askeri kıyafetli kişi indi. Birisinde roket vardı. Arabanın arkasında oturan kişiyi çıkardılar. ‘Medya'ya söyle biz Yemen El Kaidesiyiz’ diyerek gittiler. Ben 5-10 metre uzaklıktaydım. 5 dakika sonra polis geldi.”

"KAPIYI BANA AÇTIRDILAR"

Bu tanıktan önce Fransız basını, dergi çalışanı bir karikatüristin ifadesini yayınlamıştı.

Habere göre; "Coco" kısa ismini kullanan karikatürist Corinne Rey, kızını kreşe bıraktıktan sonra dergiye geldi.

Rey, derginin kapısında iki silahlı kişiyle karşılaştı. Rey, bu kişilerin tehditle kendisine şifreli kapıyı açtırdığını ve 5 dakika binada kaldıklarını söyledi.

"BİZ EL KAİDEYİZ DEDİLER"

Rey'in ifadesine göre, silahlı kişiler iyi derecede Fransızca konuşuyorlardı. Masanın altına saklanıp kurtulduğunu ifade eden Karikatürist Rey, şu bilgileri verdi:

"Kızımı almak için kreşe gitmiştim. Dergi binasına geri döndüğümde kapının önünde maskeli ve silahlı iki kişi vardı ve etrafa tehditler savuruyorlardı. İçeri girmek istiyorlardı. Giriş kodunu tuşladım. Wolinski ve Cabu'ya ateş ettiler. Beş dakika sürdü. Ben bir masanın altına saklanmıştım. Çok iyi Fransızca konuşuyorlardı. Biz El Kaideyiz dediler"

AVRUPA'YI ŞOKE EDEN SALDIRI

Hazreti Muhammed'in karikatürlerini yayımlayan Charlie Hebdo isimli karikatür dergisine öğle saatlerinde düzenlenen silahlı saldırıda 12 kişi hayatını kaybederken, 4'ü ağır olmak üzere 20 kişi de yaralandı.

Sayfa Yükleniyor...