'Bizim ülkemizde türban sorun değil'

Dünya Su Forumu için İstanbul'a gelen Kırgız Başbakan Igor Chudinov ntvmsnbc'nin sorularını yanıtladı. Chudinov, ülkesinde bir türban sorununun olmadığını söyledi.

17.03.2009 - 19:09

'Bizim ülkemizde türban sorun değil'

5. Dünya Su Forumu'nun Devlet Başkanları zirvesine katılmak üzere Türkiye'ye gelen Kırgızistan Başbakanı Igor Chudinov, ntvmsnbc'nin sorularını yanıtladı.


Kırgızistan son haftalarda Türkiye'nin gündemin türban yasağı ile gelmişti. Ülkede bazı dinci grupların öğrenciler üzerinde baskı yaptığı öne sürülerek, Mart ayı başında orta okullarda türban yasağı uygulamasına geçildi.

Ancak Kırgız Eğitim Bakanlığı, daha sonra kararı iptal etti ve sadece tavsiye niteliğinde olduğunu bildirdi.

Kırgız Başbakan, ülkesinde türbanın bir sorun olarak görülemeyeceğini söyledi ve şunları kaydetti: “Ben buraya gelmeden önce böyle kararlar alındı. Sonrasında üstünde bazı değişiklikler de yapıldı. Ancak ülkemizde başörtüsü konusunda bir sıkıntı yer almıyor. Kırgızistan'da bu konuda bir sorun yer aldığını söyleyemeyiz.”

MANAS HAKKINDA YORUM YOK
Kırgızistan geçtiğimiz haftalarda dünya medyasında da geniş bir yer aldı. Bunun sebebi ise Kırgız hükümetinin, başkent Bişkek yakınlarında bulunan ve ABD tarafından kullanılan Manas Askeri Üssü'nü kapatma kararıydı. ABD'de işbaşına gelen Barack Obama'nın Afganistan'daki operasyonu derinleştirmek istediği günlerde alınan karar, stratejik bir önem de taşıyor. Kararın alınmasında Rusya'nın verdiği desteğin de önemli rol oynadığı konuşuluyor.

Chudinov'a bu üssü kapatma kararının arka planının ve kritik zamanlamasının nedenini sorduk, ancak Başbakan, ülkesinin ABD ile ilişkilerinde kritik bir öneme sahip olan Manas askeri üssü ile ilgili sorulara cevap vermeyi reddetti. Chudinov, bu konu hakkında konuşmak veya soru almak istemediğini söyledi.

SU İÇİN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI
Başbakan, su konusunda zengin bir ülke olan Kırgızistan’ın su kaynaklarının kullanımı konusunda da Türk işadamlarına işbirliği çağrısı yaptı: "Geçen ay Türkiye Enerji Bakanı Hilmi Güler, Kırgızistan’a resmi bir ziyarette bulundu. Bu ziyaret esnasında Türkiye’deki işadamlarına veya Türk Devleti’ne Kırgızistan’daki çeşitli su projelerine yatırım yapma imkanı sunduk. Kırgızistan’da su ile ilgili onlarca proje var. Umarım Türk işadamları da Kırgız işadamları ile beraber bu projeler için yatırım yapacaktır ve işbirliği gelişecektir.”

DÜNYA SU FORUMU BİZİM İÇİN CİDDİ BİR ADIM
Dünya Su Forumu'na katılmanın Kırgızistan için çok ciddi bir anlam taşıdığını Başbakan şu şekilde ifade etti: "Dünkü forum ile ilgili olarak konuşmak gerekirse, tabii ki çok ciddi bir toplantı oldu. Biz suyla ilgili problemleri çok önemsiyoruz. Küreselleşen dünyada su ile ilgili problemler daha da önem kazanmaktadır. Kırgızistan’ın suyun geleceği ile ilgili böyle bir toplantıya katılması ise bizim için çok ciddi bir adımdır. Ülkemizdeki suyun geleceği ile dünyadaki su problemlerinin beraberce konuşulması ve bu sorunlara çözümün birarada aranması bizim için gerçekten çok anlamlı oldu."

Chudinov, Dünya Su Forumu'nun devlet başkanları zirvesine katıldıktan sonra, Yeditepe Üniversitesi'nin işletme bölümünden "fahri doktora'' unvanı aldı. Chudinov törenin ardından yaptığı konuşmada, ''Bağımsızlığımızın ilk günlerinden bu yana Türkiye ile ilişkilerimize son derece önem vermekteyiz. Bağımsızlığımızı kazandığımızda bize ilk elini uzatan Türkiye oldu. Bunu asla unutmayacağız. Türkiye ile eğitim alanında da işbirliği yapmak istiyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...