BM: 490 milyon insan aç kalabilir

Birleşmiş Milletler'in hazırladığı rapora göre Asya-Pasifik bölgesinde açlıkla mücadele konusunda ciddi adımlar atılmazsa 490 milyon insan aç kalabilir.

Haberler - ntv.com.tr 08.12.2016 - 12:49 | Son Güncelleme : 08.12.2016 - 13:00

BM: 490 milyon insan aç kalabilir

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün raporuna göre dünyada açlık yaşayan nüfusun %60’ının bulunduğu Güneydoğu Asya’da 90'lı yıllardan beri düzelme gösteren veriler kötüye gitmeye başladı. Afganistan ve Filipinler gibi ülkelerde açlık yaygınlaştı.

Raporda 2030 yılına kadar BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden biri olan "sıfır açlık" hedefine ulaşılamayacağı konusunda uyarılarda bulunuldu.

490 milyon insanın açlıkla karşı karşıya kalabileceğinin tahmin edildiği Asya ülkelerinde yüksek nüfus yoğunluğu, kirlilik ve şehirleşme problemleri gibi potansiyel faktörlerin 90’lı yıllardan beri düşme eğiliminde olan açlık problemininin çözümünü zorlaştırdığı belirtiliyor.

Ülkelerin çözüm için daha ciddi efor sarfetmesi gerekliliğinin vurgulandığı raporda 2030 yılında açlık krizini minimuma indirmenin yolunun tarımsal üretimde büyüme ve devlet yatırımlarının artmasından geçtiğinden bahsedildi.

2050 yılına kadar dünyanın ek olarak 2 milyar insana ev sahipliği yapacağı tahminleri açlıkla mücadele konusundaki endişeleri giderek artmaya devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...