BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasıyla ilgili olarak açılacak soruşturmanın uluslararası olması konusunun üzerinde önemli durduğu bildirildi.

BM Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak, yaptığı açıklamada, Genel Sekreter'in, BM Güvenlik Konseyi'nin 1 Haziran'da kabul ettiği başkanlık bildirisi kapsamında, ''acil, güvenilir, tarafsız ve şeffaf soruşturma açılması'' konusunun üzerinde önemle durduğunu belirtti.

Hak, sorular üzerine, Genel Sekreter'in İsrail'in soruşturmanın uluslararası olup olmaması konusunu halen tartıştığını bildiğini ama Genel Sekreter'in soruşturmanın tarafsız olmasını istediğini ifade etti.

Bu arada, edinilen bilgiye göre İsrail'in Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, yarın New York'a gelecek ve soruşturma açılması konusunu görüşmek üzere BM yetkilileri ve ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice ile görüşecek.

ORTADOĞU DÖRTLÜSÜ: ULUSLARARASI SORUŞTURMA
Öte yandan Ortadoğu Dörtlüsü Özel Temsilcisi, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıyla ilgili olarak uluslararası, tarafsız bir soruşturmadan yana olduğunu söyledi.

Blair, İsrail'in Kanal 10 televizyonuna yaptığı açıklamada, gemi saldırısı olayı için yapılacak bir soruşturmanın da tam ve tarafsız olması gerektiğini, bu soruşturmaya uluslararası unsurların da katılabileceğini ifade etti.

Blair, İsrail'in kendini savunma hakkına tüm kalbiyle destek verdiğini söylerken, ''Ortada Gazze'den atılan roketler var'' dedi ve iş güvenlik konusuna geldiğinde, yüzde 100 İsrail'in yanında olduğunu vurguladı.