BM: Depremzedelere insani yardımlar sürmeli

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, 6 Şubat depremleri sonrası Türkiye ve Suriye'de depremden etkilenenler için yapılan bağışların devam etmesi çağrısında bulundu. Sözcü Mantoo, artan kritik insani ihtiyaçlar konusunda uyarıda bulundu.

BM: Depremzedelere insani yardımlar sürmeli

Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Shabia Mantoo, 6 Şubat depremlerinin yarattığı kritik insani ihtiyaçların giderilebilmesi için bağışların devam etmesi için çağrıda bulundu.

Mantoo, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısında, Türkiye'nin 11 ili ve 'nin de bir bölümünü etkileyen depremlerin birinci yılı dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin bir yıl sonrasında, afetin etkilediği Suriye'de yerinden edilmiş milyonlarca kişinin durumunun daha da kötüleştiğini kaydeden Mantoo, Suriye'de nüfusun tahminen yüzde 90'ının yoksulluk içinde yaşadığını, 12,9 milyonunun gıda sıkıntısı çektiğini ve 7,2 milyonunun ise ülke içinde yerinden edilmiş durumda olduğunu belirtti.

Mantoo, depremin Suriye genelinde 8,8 milyon kişiyi etkilediğini ve sadece Suriye'nin kuzeybatısında deprem nedeniyle yerlerinden edilen 40 bin kişinin hala bu durumda olduğunu söyledi.

TOPLAM 60 BİN CAN KAYBI

Türkiye'nin dünyada en fazla göçmene ev sahipliği yapan ülkelerden biri olduğuna işaret eden Mantoo, depremin 1,7 milyon mültecinin yaşadığı bölgeyi etkilediğini belirtti.

Depremler sonucunda Türkiye ve Suriye'de yaklaşık 60 bin kişinin öldüğünü söyleyen Mantoo, on binlerce kişinin ise yaralandığını kaydetti.

6 Şubat depremlerinin ardından artan insani ihtiyaçlar konusunda uyarıda bulunan Mantoo, "(Deprem sonrası) Bağışçıların zamanında ve cömert bir şekilde sunduğu yardımları takdirle karşılıyoruz ancak kritik insani ihtiyaçların karşılanabilmesi için desteğin devam etmesi çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...