BM: Doğal kaynaklara talep 3 kat arttı

Birleşmiş Milletler’in yayınladığı rapora göre, 2017 yılında dünyadaki kaynaklardan ticaret için 38 milyar tondan fazla malzeme çıkarıldı. Miktarın 1970 yılına göre üç kat daha fazla olduğu belirtilirken kaynaklar arasında odun, kömür, doğal gaz, petrol gibi fosil yakıtlar, demir, alüminyum, bakır ve diğer metaller, metalik olmayan kum, çakıl ve kireç taşı gibi mineraller yer alıyor.

Haberler - ntv.com.tr 24.11.2020 - 11:40

BM: Doğal kaynaklara talep 3 kat arttı

Birleşmiş milletler, ham kaynaklara olan talebin son yıllarda ne kadar arttığını gösteren bir rapor yayınladı. Rapora göre 2017 yılında ticaret için 'dan 38 milyar tondan fazla malzeme çıkarıldı.

38 milyon tondan fazla çıkarılan malzemeler arasında odun ve gıda mahsulleri gibi biyokütleler, enerji ve bitki bazlı malzemeler, kömür, doğal gaz, petrol gibi fosil yakıtlar, demir, alüminyum, bakır ve diğer metaller, metalik olmayan kum, çakıl ve kireç taşı gibi mineraller yer alıyor.

TİCARET HACMİ ARTIŞI MALZEME ARTIŞINDAN DAHA ÇOK

Rapora göre, 1970'ten 2017'ye kadar, Dünya'dan çıkarılan malzeme miktarı küresel olarak üç katına çıkmış durumda. Rapora göre ticaret hacmi, 1950'lerden bu yana çıkarılan kaynakların hacminden daha hızlı arttı, bu da küresel ekonominin ne kadar malzeme ticaretine dayandığına işaret ediyor. Çıkarılan maddenin bir bölümü ise yeni bir mal üretimi için kullanılıyor.

İKLİM DERİNDEN ETKİLENİYOR

Rapora göre ayrıca, hammaddelerin çıkarılması, işlenmesi, kullanılması ve geri dönüşümü dahil olmak üzere hammaddelerin kullanım süreci gezegenin iklimini derinden etkiliyor.

BM raporunda, malzemelerle birlikte genel kaynak üretimi ya da kullanımıyla, ayrıca taşınmasıyla oluşan kirlilik artarak sürerken çevreye verdikleri zarar ticaret hacmi oranında artıyor.

Sayfa Yükleniyor...