BM-El Kaide işbirliği

Birleşmiş Milletler Somali’de süren kıtlıktan etkilenenlere El Kaide ile bağlantılı İslami El Şebab kanalıyla yardım ulaştırıyor.

Haberler 18.07.2011 - 17:48

BM-El Kaide işbirliği

Somali’de son yılların en büyük kuraklıklarından biri yaşanıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, bir buçuk milyon insanın açlık nedeniyle evlerini terk ettiğini ancak komşu ülkelere geçemediğini açıkladı.

Şiddet eylemlerinin de eksik olmadığı ülkede Birleşmiş Milletler (BM), açlıktan etkilenenlere ulaşmakta zorluk çekiyor. Bu şartlar altında BM sıra dışı ortaklıklar kurmak zorunda kalıyor. BM’nin gönderdiği yardımlar, ülkenin en güçlü gruplarından biri olan İslami El Şebab aracılığıyla ulaştırılıyor.

Somali’deki Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Mark Bowden, yaptığı açıklamada yardımın El-Şabab’ın kuraklık için oluşturduğu komiteler aracılığıyla verildiğini ve bunun insani yardım ilkelerine uyulduğu sürece yapılabileceğini söyledi. Somali’ye yardım operasyonlarının artmasının hayati önem taşıyan çok ciddi bir durum olduğunu da dile getire Bowden, işbirliğini şu sözlerle açıkladı:

“Anladığım kadarıyla Shabab, kuraklık komiteleri aracılığıyla nüfusun savunmasız gruplarına yardım dağıtımını yapıyorlar. Böylece ilgi çekiyorlar ve hızlı bir şekilde karşılık görüyorlar. Bu tabi ki bizim yaptığımız, insani yardım ilkeleri altında bu alanlarla yürütülen ve politik ilişki olmadan, ihtiyaç üzerine kurulu işi tanımak açısından önemli”

EL KAİDE BAĞLANTISI
El Şebab’ın El Kaide ile bağlantılı olduğu biliniyor. Ancak bu durum, BM’nin işbirliğini etkilemiş değil. İşbirliğinin sadece insani yardımla ilgili olduğunu vurgulayan Bowden, “herhangi bir politik çağrışımdan bağımsız gerçekleştiği sürece bunun devam edebileceğini” de sözlerine ekledi.

YASAK KOYMUŞTU
Somali’nin merkezinde ve güneyinde geniş bir bölgeyi kontrol altında bulunduran El-Şabab, iki yıl önce kendi bölgelerinde yabancı yardım kuruluşlarına İslam karşıtı oldukları iddiasıyla yasak koymuştu. Yasağı 10 gün önce kaldıran El Şabab, yardım faaliyetlerinin önünü açtı.

Bu gelişme sonrasında UNICEF, başkent Mogadishu’nun 200 km kuzey batısındaki Baidoa’na havadan yardım ulaştırdı. UNICEF Somali temsilcisi Rozanne Chorlton da, El Şabab’la olan işbirliğini vurgulayarak, örgütün uygunsuz müdahale olmaksızın faaliyet göstermeleri konusunda kendilerine güvence verdiğini söyledi.

Chorlton, yardım ulaştırırken El Şabab’a hiç para ödenmediğinin altını çizdi.

Sayfa Yükleniyor...