BM: Esad ve IŞİD kimyasal silah kullandı

BM özel komisyonu raporuna göre Suriye iç savaşında Esad rejimi ve IŞİD en az üç kez kimyasal silah kullandı.

Anadolu Ajansı 25.08.2016 - 12:38

BM: Esad ve IŞİD kimyasal silah kullandı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Suriye'de kimyasal silah kullananları tespit etmek için oluşturduğu bağımsız uzmanlar paneli, Suriye'de iki bölgede rejimin bir bölgede ise terör örgütü IŞİD'in kimyasal silah kullandığını tespit etti.

BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de kimyasal silah kullananların tespit edilmesini isteyen 2235 sayılı kararı üzerine BM Genel Sekreteri tarafından oluşturulan bağımsız uzmanlar paneli, çalışmalarını tamamladı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, geçen yıl Suriye'deki 9 saldırıyı soruşturmak için oluşturulan panelin bulgularını içeren raporun Güvenlik Konseyi'ne sunulduğu belirtildi.

Açıklamada, raporun 30 Ağustos'taki BMGK toplantısının ardından kamuoyu ile paylaşılacağı duyuruldu.

Bağımsız panelin Suriye'de kimyasal silahları, Esad rejimi ve IŞİD'in kullandığını tespit ettiğini belirten ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da, BMGK'nın birlik olarak saldırının sorumlularının hesap vermesini sağlaması gerektiğini söyledi.

Fransa'nın BM Daimi Temsilci yardımcısı Alexis Lamek de rapora göre kimyasal silah saldırılarını Suriye rejimi ve IŞİD'in gerçekleştirdiğinin görüldüğünü belirterek, BMGK'nın sorumlular konusunda harekete geçmesi gerektiğini savundu.

Edinilen bilgiye göre, komisyonun incelediği 9 saldırıdan 6'sının failleri belirlenemedi. Diğer 3 saldırıdan ikisini Suriye rejimi, birini ise terör örgütü IŞİD'in gerçekleştirdiği tespit edildi.

Raporda İdlib vilayetinde yer alan Talmenes'te 16 Mart 2015'te, Sarmin'de ise 12 Nisan 2015'te klorin gazının kullanıldığı kimyasal saldırıların rejim helikopterlerinden gerçekleştirildiği, 21 Ağustos 2015'te Marea'da hardal gazlı saldırının failinin ise terör örgütü IŞİD olduğu belirtildi.

Başkanlığını Arjantinli Virginia Gamba'nın üstlendiği uzmanlar panelinde Arnavutluk'tan Adrian Neritani ve Almanya'dan Eberhard Schanze görevlendirilmişti.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), daha önceki raporlarında Suriye'de zehirli gazların çatışmalarda defalarca ve sistematik olarak kullanıldığını tespit etmiş ancak bu saldırıların sorumluları bugüne kadar belirlenmemişti.

Sayfa Yükleniyor...