Birleşmiş Milletler, denetleme heyetini taşıyan konvoya ateş açıldığını açıkladı. Keskin nişancı ateşinin bir araca isabet ettiği belirtilirken, olayda ölü veya yaralı olduğu hakkında bilgi verilmedi. Hasar gören araç başka bir araçla değiştirildi.

BM heyetini taşıyan konvoy bu sabah otelden ayrıldıktan sonra, heyetin kaldığı otelin yakınına en az iki havan topu mermisi düştüğü haberi gelmişti.

Keskin nişancı saldırısı, BM konvoyu Şam'ın dışındaki Doğu Guta bölgesine giderken gerçekleşti.

Bir BM yetkilisi, yaptığı açıklamada, 'Kimyasal Silah Denetleme Ekibi'ni taşıyan konvoyun kimliği bilinmeyen keskin nişancılar tarafından tampon bölgede saldırıya uğradığını' belirtti. Yetkili, 'hedef alan aracın kullanılamaz hale geldiğini ve yenisinin gönderildiğini' ifade etti.

BM heyeti saldırının ardından Muaddamiyet eş Şam bölgesine ulaşararak incelemelerine başladı. Sağlık ekipleri ve kimyasal gazdan etkilenenlerle görüşen heyet, Şam'daki otellerine geri döndü.

Suriye devlet televizyonundan yapılan açıklamada, heyeti taşıyan konvoya ‘teröristlerin’ ateş açtığı belirtildi. Enformasyon Bakanlığı'ndan alınan bilgide BM heyetine karşı gerçekleşecek saldırılardan 'terörist' gruplarının sorumlu tutulacağı ifade edildi.

HAVAN TOPU SALDIRILARI
BM heyetinin Şam'da kaldıkları otelin yakınına havan topu mermisi düşmüştü. Akşam saatlerinde ise Şam'ın tarihi alanı olarak anılan 'Eski Şam' bölgesine 4 adet havan topu mermisi isabet etti. Bölgede bir Ermeni kilisesi hasar görürken, çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Reuters’un verdiği bilgiye göre, sabah saatlerinde yaşanan saldırıda, havan topu mermilerinden bir tanesi Şam’ın merkezinde bulunan Four Seasons otelinin yakınına düştü. Suriye basını, ‘saldırının teröristler tarafından yapıldığını’ öne sürerken, SANA haber ajansı üç kişinin yaralandığını belirtti.

Şam'daki Four Seasons oteli.
Şam'daki Four Seasons oteli.

Saldırının öncesinde Şam’daki otellerinden ayrılan BM heyeti, altı araçlık konvoyla kimyasal saldırının yapıldığı iddia edilen bölgeye hareket etmişti.

Mavi vücut zırhını giyen heyet üyeleri, güvenlik güçleri ve ambulans eşliğinde yola çıkarak, inceleme yapacakları ilk yer olan, isyancıların kontrolündeki Doğu Guta bölgesine hareket etmişti.