BM: Hücre hapsi yasaklansın

Birleşmiş Milletler cezaevlerindeki tutukluların uzun süre hücre hapsinde tutulmaları uygulamasının sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

19.10.2011 - 11:57

BM: Hücre hapsi yasaklansın

BM'nin işkence konusundaki özel raportörü Juan Mendez, uzun süreli tecride maruz kalan tutukluların ciddi fiziksel ve ruhsal zarar gördüğünü belirterek, uygulamanın işkenceye dönüştüğünü söyledi.

Kısa süreli hücre hapsinin, tutukluların korunması amacıyla kabul edilebileceğini ancak on beş günden uzun tecridin yasaklanması gerektiğini belirten Mendez, hücre hapsinin birçok ülkede uygulandığına ve yaygın bir şekilde suistimal edildiğine dikkat çekti.

BM raportörü ayrıca akıl hastası veya genç yaştaki mahkumların hücre hapsine çarptırılmamaları gerektiğini belirtti.

Washington American Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan Mendez konuşmasında, birkaç günden uzun süre hücre hapsinde tutulan kişilerde ortaya çıkan fiziksel ve zihni hasarları ortaya koyan araştırmalara yer verdi.

Mendez konuşmasında, ABD'de, 20 ile 25 bin arasında tutuklunun hücre hapsinde tutulduğunu belirtti ve Çin'de iki yıldır hücre hapsinde tutulan, casuslukla itham edilen bir kadının durumuna dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...