BM: İktidardaki kadınların sayısı azaldı

BM Kadın Birimi ve Parlamentolararası Birlik’in (IPU) raporuna göre, dünya genelinde kadın siyasi liderlerin sayısı azaldı. Rapor, sadece 16 ülkede kadınların devlet veya hükümet başkanlığı yaptığını gösteriyor.

DW Türkçe 17.03.2017 - 13:22

BM: İktidardaki kadınların sayısı azaldı

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlamentolararası Birlik (IPU) siyasi pozisyonlardaki kadınlara ilişkin raporunu açıkladı. ‘Siyasette kadın 2017’ adlı rapora göre, kadınların durumunda önemli bir değişim kaydedilmedi. Raporda, hükümet ve parlamentolarda mevcut kadınların sayısı dünya genelinde hâlâ yetersiz olduğuna dikkat çekildi.

New York’ta açıklanan 1 Ocak 2017 itibariyle durumu yansıtan rapora göre yalnızca 17 ülkede bir kadın hükümeti ya da ülkeyi yönetiyor. Güney Kore lideri Park Geun Hye'ın istifasıyla birlikte bu sayı 16'ya geriledi. Rapora göre, haliazırda kadınların en üst siyasi lider pozisyonunda olduğu ülkeler Bangladeş, Şili, Hırvatistan, Estonya, Almanya, Liberya, Litvanya, Malta, Marshall Adaları, Mauritius, Namibya, Nepal, Norveç, Polonya, İsviçre ve İngiltere.

2015’te dünya genelinde kadın liderlerin sayısı 19 olarak tespit edilmişti. Raporun ilk açıklandığı 2005 yılında ise sekiz kadın hükümeti ya da ülkeyi yönetiyordu.

PARLAMENTOLARDA KADIN SAYISI ARTTI
2016’da parlamentolardaki kadın milletvekili sayısında az bir artış kaydedildiği belirtildi. 2015’ten bu yana dünya genelinde kadın milletvekili oranı yüzde 22,6’dan yüzde 23,3’e yükseldi. En çok kadın milletvekiline sahip ülke Randa. Ruanda alt meclisinde kadın oranı yüzde 60. Senato’da ise yüzde 40. Almanya ise mecliste yüzde 40 kadın oranı ile 23. sırada. Türkiye ise yüzde 14,9 oranında kadın vekille listenin 132'inci sırasında yer alıyor. Türkiye'de 550 sandalyeli meclisin 82'si kadınların.

IPU Genel Sekreteri Martin Chungong, “Bu gelişme her türlü güç ve karar verme yapılanmasında cinsiyet eşitliğinin çok yavaş ilerlediğini ortaya koyuyor. Güç kesinlikle hâlâ erkeklerin elinde" şeklinde konuştu. Chungong, güçlü pozisyonlarda eşit temsiliyetin etkili ve sorumlu bir demokrasinin ön koşulu olduğunu vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...