BM: Kabul etti, Suriye: Henüz değil

BM Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi, Esad yönetiminin Kurban Bayramı'nda ateşkesi kabul ettiğini duyururken, Suriye Dışişleri Bakanlığı ateşkes önerisi üzerinde çalışıldığını, açıklamanın yarın yapılacağını belirtti.

Haberler 24.10.2012 - 12:28

BM: Kabul etti, Suriye: Henüz değil

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi, Esad yönetiminin Kurban Bayramı'nda ateşkesi kabul ettiğini açıkladı. Ateşkesin yarından itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ateşkesi kabul ettiğini Mısır'ın başkenti Kahire'de basın toplantısı düzenleyerek açıklayan Brahimi, Suriyeli muhaliflerin ateşkes önerisini kabul ettiğini daha önce dile getirmişti.

Brahimi yarın başlayarak, dört günü kapsayacak "ateşkes"in Suriye'de siyasi bir çözümün bulunmasına zemin hazırlayacağı temennisini dile getirdi.

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Brahimi, Kurban Bayramı'nda ateşkes ilan edilmesi için geçtiğimiz hafta Suriye'nin başkenti Şam'a giderek Beşşar Esad'la görüşmüştü.

DIŞİŞLERİ: PERŞEMBE GÜNÜ AÇIKLAYACAĞIZ
Ancak Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ateşkes önerisi üzerinde çalışıldığını açıklamanın perşembe günü yapılacağı belirtildi.

'ÖNCE ESAD İLAN ETSİN'
Suriyeli muhalifler ise, Esad rejiminin ateşkes ilan etmesi halinde, kendilerinin de ateşkese uyacaklarını açıkladı.

'GENEL AF' İLANI
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad dün de, 23 Ekim tarihine kadar işlenen tüm suçlar için "genel af" ilan ettiğini açıklamıştı.

Suriye devlet televizyonunda dün yapılan açıklamada, "genel af"ın rejim tarafından "terörist" olarak nitelendirilen Suriyeli muhalifler için geçerli olmadığı vurgulanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...