Rum haber ajansına göre, BM Genel Kurul toplantıları için New York'a giden Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, BM’nin Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için, müzakerelerde tarafların yakınlaştığı ve uzak olduğu konularla ilgili bir belge hazırlayacağını belirtti.

Kıbrıs sorununda bir çıkmazla karşı karşıya olduklarını da belirten Hristofyas, bu çıkmazın Şubat 2013’de yapılacak Rum başkanlık seçimlerine kadar süreceğini vurguladı.

Rum lider Hristofyas, “BM şu ana kadar iki tarafın görüşleri üzerinde elde edilenler ve uzlaşmazlıkla ilgili bir belge hazırlayacak” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’e bu belgenin tarafsız olması gerektiğini söylediğini aktaran Hrisftofyas, BM Genel Sekreteri’nin belgeyi Güvenlik Konseyi’ne sunacağını düşünmediğini, bunun BM Genel Sekreteri'nin taraflara sunacağı bir sonraki girişimlerle ilgili bir çalışma belgesi olacağını söyledi.

Rum yönetimin AB başkanlığını sürdürdüğünü ifade eden Hristofyas, “Avrupa için çok zor olan konularla ilgilenmek zorundayız. Mali krizden bahsederken, sadece Kıbrıs’tan bahsetmiyoruz. Güney Kıbrıs’taki mali kriz, global boyutta bir sistemdeki ve büyük sermayenin açgözlülüğünün yarattığı krizin sonucudur. Gerçek, özellikle bankalar için budur” dedi.

BM'DE TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET EDECEK
Hristofyas, BM Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmada, Rumların petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili Türkiye'nin tepkisini şikayet edeceğini de söyledi.