BM: Küba'ya ambargo kaldırılsın

Amerika Birleşik Devletleri, Küba'ya 47 yıldır ambargo uyguluyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise tam 18 yıldır bu ambargoya karşı karar alıyor.

Haberler - NTV Haber 29.10.2009 - 17:01

üzerinde Küba'ya ambargoyu onaylayan 3 ülke var. ABD zaten 47 yıldır ambargoyu uygulayan ülke, destekçileriyse İsrail ve Pasifik'teki ada ülkesi Palau.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki oylamada ezici çoğunluksa ambargoyu kınadı. Tam 187 ülke yaptırımların bir an önce kaldırılmasını istiyor.

Birleşmiş Milletler yıllardır Washington'u kınıyor ama kararların bağlayıcılığı yok. Yine de, bu Obama iktidarındaki ilk kınama kararı olması açısından önemli. Obama, "Küba ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz" dese de ufak tefek adımların dışında ilerleme sağlanmadı.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, "Başkan Obama'nın seçilmesinden bu yana Küba'ya karşı uygulanan ekonomik, ticari ve mali ambargoda hiçbir değişiklik olmadı. Ambargo yerli yerinde duruyor. Kıtlık ve acıya neden olan saçma bir politika olmaya devam ediyor. Bu ambargo insan haklarının alçakça ve sistematik bir şekilde ihlali" şeklinde konuştu.

Rodriguez, "Ambargo bugüne kadar nasıl halkımızın yurtsever kararlılığını kıramadıysa, bundan sonra da kıramayacaktır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...