BM Mladiç'e müebbet hapis verilmesinden memnun

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICTY), "Bosna kasabı" olarak bilinen eski Sırp komutan Ratko Mladiç hakkında müebbet hapis cezası vermesini, "adalet için çok önemli zafer" olarak nitelendirdi.

Anadolu Ajansı 22.11.2017 - 16:53

BM Mladiç'e müebbet hapis verilmesinden memnun

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin,yaptığı yazılı açıklamada, "kötülüğün simgesi" olarak tanımladığı Mladiç'in, duruşmada "soykırım", "insanlığa karşı suçlar" ve "savaş kanunlarını ihlal etmek" suçlarından müebbet hapse mahkum edilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Mladic'in, binlerce Bosnalı Müslüman'ın öldürülmesi, yok edilmesi ve terör gibi Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en karanlık suçların işlenmesine liderlik ettiğini anımsatan Hüseyin, "Srebrenitsa'daki Müslümanların soykırımı da dahil Bosna Hersek'teki en kötü vahşetlerin başlıca mimarlarından ikisi olan Ratko Mladiç ve Radovan Karaciç şimdi mahkum edildi" değerlendirmesinde bulundu.

"ADALET İÇİN ÇOK ÖNEMLİ ZAFER"

Hüseyin, Mladiç'in hakkında yürütülen kovuşturma ve verilen mahkumiyet kararının da uluslararası hukukun özünü teşkil ettiğini belirtti.

"Bugünkü karar, bu tür suçların faillerinin adaletten kaçamayacağına dair bir uyarıdır" ifadesini kullanan Hüseyin, ne kadar güçlü olursa olsun tüm suçluların yaptıklarının hesabını er veya geç vereceklerini vurguladı.

Hüseyin, ICTY'nin Mladiç hakkında müebbet hapis cezası vermesini, "adalet için çok önemli zafer" olarak yorumladı.

Mladiç'in mahkum edilmesinin geçmişi silemeyeceğini ve Bosnalı mağdurları geri getirmeyeceğine dikkati çeken Hüseyin, bununla birlikte müebbet hapis cezasının, Bosna'daki korkunç suçları inkar eden ve bu suçları işleyenleri yüceltenlere karşı önemli olduğunun altını çizdi.

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) bugün, "Bosna kasabı" olarak bilenen eski Sırp komutan Ratko Mladiç hakkında müebbet hapis cezası vermişti.

Mladiç, iddianamedeki Srebrenitsa soykırımının yanı sıra sürgün, yok etmek, esir almak, öldürmek, sınır dışı etmek, insanlık dışı eylemler ve sivillere karşı hukuka karşı saldırılardan suçlu bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...