BM tecavüzlere göz mü yumdu?

BM'nin Kongo'da 200 kadın ve erkek çocuğa dört gün boyunca tecavüz edildiğinden haberi olduğu, ama buna göz yumduğu iddia edildi.

Haberler - NTV Haber 26.08.2010 - 14:45

BM tecavüzlere göz mü yumdu?

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda, Birleşmiş Milletler üssüne çok yakın bir kasabada militanların dört gün boyunca 200 kadına tecavüz ettiği ortaya çıkması üzerine BM eleştirilere hedef oldu.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, olan bitenden çok sonra haberdar olabildiklerini söyleyerek kendilerini savunuyor. Ama BM'nin kasabaya militanların girdiğinden ilk gün haberdar olduğu söyleniyor.

Vahşetin gerçekleştiği Luvungi köyü, Birleşmiş Milletler Barış Gücü üssüne sadece 15 kilometre mesafede. Bu köyü basan bir grup militanın yaklaşık 200 kadın ve erkek çocuğuna dört gün boyunca tecavüz ettiği ortaya çıktı.

Olaya 200 ila 400 Ruandalı ve Kongolu militanın karıştığı tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler, olaydan geç haberdar olduğunu belirterek kendini savunuyor. 

New York Times gazetesine göre ise Birleşmiş Milletler, militanların kasabayı bastığından, 30 Temmuz tarihinde, yani toplu tecavüzün yaşandığı ilk gün haberdar oldu. Hatta personelini güvenlikleri için bölgeye gitmemeleri konusunda uyardı.

Yoğun eleştirilerin odağında kalan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon olayı soruşturmak için Kongo'ya 2 temsilci gönderme kararı aldı.

Sayfa Yükleniyor...