BM temsilcisi Mistura Astana toplantısına katılacak

BM Suriye özel temsilcisi Steffan de Mistura Kazakistan'in başkenti Astana'daki Suriye barış görüşmelerine katılacağını açıkladı.

Haberler - NTV Haber 21.12.2017 - 17:26

BM temsilcisi Mistura Astana toplantısına katılacak

Cenevre'de yürütülen müzakelerde arabuluculuk rolü üstlenen BM Suriye özel temsilcisi Steffan de Mistura Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya geldi.

BM Suriye özel temsilcisi de Mistura, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, "Bu toplantının ardından Astana'ya gitmeyi planlıyorum" dedi.

Kazakistan Dışişleri :akanlığı da, Steffan de Mistura'nın yarın Astana'da olacağını ve Suriye barış görüşmelerine katılacağını duyurmuştu.

Suriye'de çatışan taraflar arasında de Mistura'nın arabulucuğunda yürütülen dolaylı görüşmelerin sekizinci turu geçen hafta Cenevre'de yapıldı. Görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı.

Kazakistan ise Rusya'nın girişimiyle başlatılan Astana görüşmelerine ev sahipliği yapıyor. Astana sürecinde Türkiye ve İran da Rusya'yla birlikte garantör ülke konumunda.

Görüşmeler bugüne kadar çatışmasızlık bölgeleri üzerinde yoğunlaştı. Sekizinci turda Ulusal Diyalog Kongresi toplanması için çaba gösterilmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...