Şerkavi, Afrika Birliği Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, kıtada güvenlik alanında yaşanan son gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

“Afrika Birliği ve BM, Libya konusunda birlikte çalışmak, el ele vermek konusunda anlaşmaya vardı.“ diyen Şerkavi, Libya’da yaşananların komşu ülkelere maliyeti olduğunu dile getirdi.

Şerkavi, “Afrika Birliği ve BM, tüm Libyalılar arasında bir uzlaşı konferansı düzenleyecek.” ifadesini kullanarak kararın yeni alındığını, tarihin kesinleşmediğini söyledi.

Libya konusunda tüm uluslararası kuruluşların aynı dili konuşması gerektiğine işaret eden Şerkavi, konferansın ardından seçimlerin yapılmasını istediklerini belirtti.

“GÜNEY SUDAN'DA ŞİDDET DURDU"

Güney Sudan’daki durumun iyiye gittiğini ve şiddetin durduğunu belirten Şerkavi, “Güney Sudan’da tüm gruplar askeri hareketliliği ve şiddeti durdurdu. Güney Sudan’daki barış anlaşmasının yeniden canlandırılabildiği için gerçekten çok mutluyuz.“ dedi.

Şerkavi, Güney Sudan’ın tüm dostlarına seferber olmaları için çağrıda bulunarak ülkedeki kurumların yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

“AMISOM SONSUZA KADAR KALMAYACAK”

Somali’de de bazı sorunlar olmasına rağmen geçiş planının ilerlemeye devam ettiğini belirten Şerkavi, merkezi hükümet ve eyaletler arasındaki diyalogdan memnun olduklarını dile getirdi.

Afrika Birliği Somali Misyonunun (AMISOM) ülkeden ayrılma planlarına ilişkin Şerkavi, “Somali ordusunun ülkedeki askeri sorumluluğu alması için hazırlanmak istiyoruz. AMISOM sonsuza kadar burada kalmayacak. Ancak bu, ülkedeki pozitif gelişmelere bağlı.” ifadelerini kullandı.