BM Yemen'de Husilerle görüştü

BM Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed'in sunduğu yeni plan, koalisyon güçlerinin batı kıyılarındaki operasyonları durdurmasına karşılık, Husiler ve Salih yanlılarının Hudeyde Limanı ve çevresinden çekilmesini öngörüyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.05.2017 - 12:06

BM Yemen'de Husilerle görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'in, Husi yönetiminin Başbakanı Abdulaziz bin Habtur ile görüşerek yeni bir plan sunduğu bildirildi.

BM heyetine yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre, Şeyh Ahmed görüşmelerini, Husilerin siyasi konseyinin talebi üzerine, müzakere heyetiyle değil Husilerin tanınmayan hükümetiyle gerçekleştirdi.

Şeyh Ahmed'in ayrıca kadınlar ve gençlerden oluşan heyetlerle bir araya gelerek, Yemen'deki çatışmanın sona ermesi ve barışın sağlanması için BM'nin önerilerini anlattığı aktarıldı.

YENİ PLANDA HUDEYDE LİMANI ÖN PLANDA

BM Temsilcisi Şeyh Ahmed'in, Yemen'deki ihtilafın çözümü için Bin Habtur'a sunduğu yeni planda, koalisyon güçlerinin batı kıyılarındaki operasyonları durdurmasına karşılık, Husiler ve eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarının Hudeyde Limanı ve çevresinden çekilerek buraları BM gözetimine devretmesi teklif edildi.

Planın ayrıca, meşru hükümetin Aden'e taşıdığı Yemen Merkez Bankasının tarafsızlaştırılması ve 8 aydır aksayan memur maaşlarının ödenmesini içerdiği kaydedildi.

Husilerin kontrolündeki SABA haber ajansına göre, Bin Habtur, Merkez Bankasıyla ilgili önerilere olumlu yaklaşarak değerlendirileceğini belirtirken, Hudeyde Limanı'ndan çekilme teklifiyle ilgili açıklama yapmadı.

Hükümet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yemen meşru hükümeti, barış müzakerelerine yeniden başlamak için Husiler ve Salih yanlılarının Hudeyde'den çekilmesini şart koşuyor.

ÖNCEKİ GÖRÜŞMELERDEN SONUÇ ALINAMAMIŞTI

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed, taraflar arasında ramazan ayı öncesinde ateşkes sağlanması için barış müzakerelerinin yeniden başlaması kapsamında pazartesi günü başkent Sana'ya gelmişti.

Yemen'deki anlaşmazlığın çözümü için taraflar arasında geçen yıl Kuveyt'te ABD gözetiminde gerçekleşen görüşmeler 90 gün sürmüş ancak sonuç alınamamıştı.

Yemen'de Husiler ve onlara destek veren Salih yanlıları ile Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyonun destek verdiği meşru hükümet güçleri arasındaki çatışmalar iki yıldan uzun süredir ülkenin çeşitli bölgelerinde devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...