BM yetkilisi Ging: Saldırılar durmalı

BM’nin Gazze’deki en üst düzey yetkilisi John Ging, dünkü İsrail saldırılarında 19 Filistinli çocuğun öldüğünü, saldırıların biran önce durması gerektiğini söyledi.

14.01.2009 - 11:06

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu (UNRWA) Gazze Başkanı John Ging, BM’de gazetecilere, videokonferans aracılığıyla Gazze’deki durumla ilgili bilgi verdi.

Gazze’deki korkunç durumun sürdüğünü belirterek, ateşkesin derhal sağlanması gerektiğini ifade eden Ging, “Geçen her saat masum çocuklar, kadınlar ve erkekler son derece korkunç bir biçimde ölüyor” dedi. Ging, dün geceki saldırılarda 19 çocuğun daha öldüğünü ifade ederek, “Gazze’de hiçbir yer güvenli değil, silahlar artık susmalı, 5 bin Filistinli daha dün gece BM okullarına sığındı” diye konuştu.

Ging, şu ana dek saldırılarda 900’ün üzerinde Filistinli’nin öldüğünü, 4 binden fazlasının da yaralandığını bildirdi.

BM’nin Gazze merkezinde başta su ve yiyecek gibi temel ihtiyaç maddeleri olmak üzere en ufak bir kibrit kutusuna kadar herşeye ihtiyaç olduğunu anlatan Ging, “BM’nin burada toplam 10 bin personeli var. Şimdi BM okulları kapalı olduğu için okuldaki görevliler ve öğretmenler, ambülans sürücülüğü dahil gönüllü olarak çalışıyorlar” dedi. BM personelinin yeterli olduğunu belirten Ging, ancak yeterli doktor ve sağlık ekibinin bulunmadığını kaydetti.

Gazze’deki insanların korku içinde yaşadıklarını vurgulayan Ging, İsrail saldırılarında “gelecekte kurulacak Filistin devletinin kurumlarının da zarar gördüğünü”, bakanlık binaların ve okulların bombalandığını söyledi.

Gazze’de su sıkıntısı ve kanalizasyon sorunu olduğunu da belirterek kolera gibi hastalıkların ortaya çıkmasından korktuklarını dile getiren Ging, bir soru üzerine, Gazze’deki hastanelerin ise yeni günde 8 saatliğine elektriğe kavuştuklarını, bundan dolayı memnun olduklarını bildirdi.

Ging, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Ortadoğu’ya yapacağı ziyaretlerle ilgili sorular üzerine ise Gazze’deki BM personeli olarak bundan büyük memnuniyet duyduklarını, bunun kendileri için büyük bir motivasyon olduğunu kaydetti.

Kendi yaşamlarından endişeli olup olmadığının sorulması üzerine ise BM çalışanları olarak görevlerini yaptıklarını, özellikle ambülans sürücülerinin kendi gözünde son derece cesur insanlar olduklarını belirten Ging, başka bir soru üzerine de İsrail’in Gazze’ye uluslararası gazetecilerin girmesine izin vermediğini, kendisinin Gazze’de yalnızca El Cezire Televizyonu muhabirlerini gördüğünü söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...