NTV

BM'de 'marş' skandalı

Dünya

Bosna Savaşı'nda Çetniklerin Boşnak ve Hırvatlara yönelik katliamlarda çaldığı "Drina Marşı"nın BM Genel Kurulu'ndaki konserde çalınması tepkilere neden oldu. BM Genel Sekreteri Ban'ın da marşa eşlik ettiği iddia edildi.

Sırbistanlı "Viva Vox" isimli müzik korosunun BM Genel Kurulu'nda verdiği konserde, 1990'lı yıllarda eski Yugoslavya'da yaşanan savaş sırasında Boşnaklara ve Hırvatlara yönelik soykırım gerçekleştiren Çetniklerin (radikal milliyetçi Sırp militanlar) söylediği "Drina Marşı"nın çalınması savaş mağduru ailelerin tepkisine yol açtı.

Ortodoksların yeni yılı vesilesiyle eski Sırbistan Dışişleri Bakanı ve şimdiki BM Genel Kurulu Başkanı Vuk Jeremiç'in ev sahipliğinde, 14 Ocak'ta Sırbistan'dan giden "Viva Vox" isimli müzik korosu konser verdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Jeremiç ve çok sayıda davetlinin, çalınan "Drina Marşı"na alkışlarla eşlik ettiği ileri sürüldü.

Konserde, koronun çaldığı parçalar arasında "Drina Marşı"nın da olduğu yönünde Bosna-Hersek basınında görüntü ve haberlerin çıkması üzerine Bosna-Hersek'teki savaş mağduru dernekler tepki gösterdi.

Olayı "skandal" olarak nitelendiren savaş mağdurları, BM Genel Kurulu'nda yaşanan bu olaya Bosna-Hersek'in "devlet" olarak tepki göstermesini talep etti.

Saraybosna Tehdit Edilen Halklar Derneği Başkanı Fadila Memişeviç, olayı "ikiyüzlülüğün en yüksek noktası" ve "diplomatik skandal" olarak değerlendirdi.