BM’de Suriye'ye kınama gelebilir

Avrupalı ülkeler Birleşmiş Milletler’den Suriye’nin kınanmasına yönelik bir taslak belge hazırlıyor.

26.05.2011 - 11:45

BM’de Suriye'ye kınama gelebilir

Birleşmiş Milletler (BM) yetkililer, Avrupalı ülkelerin Suriye'yi kınayacak bir açıklama üzerine çalıştığını açıkladı. Avrupalı liderlerin, BM'de dolaşıma sürdüğü taslak belge ülkeyi demokrasi yanlısı göstericilere müdahalesi için kınıyor ve şiddetin derhal sona erdirilmesi çağrısını yapıyor.

Belgede, Suriye hükümetinden vatandaşlarının meşru siyasi değişim taleplerine cevap vermesi isteniyor. Libya ve Fildişi Sahili örneklerinin aksine, belgenin sivillerin korunması için askeri uygulamalara izin verilmesini içermediği belirtiliyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin ülkede yaşananlara ilişkin inceleme başlatması da belgede yer almayan noktalardan.

Taslak belge, İngiltere, Fransa, Almanya ve Portekiz tarafından BM Güvenlik Konseyi üyelerine iletildi.

RUSYA VE ÇİN ENGELLEYEBİLİR
Ancak, belgenin BM tarafından kabul edilip edilmeyeceğinin henüz belli olmadığı belirtiliyor. Şimdiye kadar, Rusya ve Çin, Avrupa ve Amerika'nın Suriye'nin kınanmasına yönelik girişimlerini engelledi.

Libya müdahalesi ve Rusya başta olmak üzere, bazı ülkelerin bu operasyonun asıl hedefinin rejim değişikliği olduğunu düşünmesi de Birleşmiş Milletler'de bölünmelere yol açıyor. Avrupalı ülkeler, Rusya ve Çin'i belgeyi veto etmek yerine oy kullanmamaya ikna etmeye çalışıyor.

ABD ve Avrupa Birliği, birkaç gün önce de Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a yönelik yaptırımlar uygulanması kararını almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...