BM'de 'Türkiye'li Suriye toplantısı

BM Güvenlik Konseyi'ne üye ülkelerin dışişleri bakanları, bugün ABD'nin New York kentinde Suriye'deki insani durumu ele almak üzere biraraya geliyor.

BM'de 'Türkiye'li Suriye toplantısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı toplantıda Suriye'ye komşu ülkelerin mülteci yükünün hafifletilmesi için çözüm yolları aranacak. ABD, Rusya ve Çin dışişleri bakanlarının katılmayacağı toplantıda uçuşa yasak bölge önerisinin gündeme gelmesi beklenmiyor.

BM Güvenlik Konseyi'ne üye ülkelerin dışışleri bakanlarının New York'taki toplantısına Suriye'nin komşusu Türkiye, Lübnan ve Ürdün de davet edildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katılacağı toplantıda Suriye'ye insani yardımların artırılması ve mülteciler konusu ele alınacak.

RUSYA VE ÇİN YOK
Toplantıyı organize eden BM Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı Fransa, Suriye'deki insani krizin hafifletilmesi için birlik olunması gerektiğine dikkat çekti. Ancak Güvenlik Konseyi'nde bu birliğin sağlanması zor gözüküyor. Konsey'in daimi üyeleri Çin ve Rusya, toplantıya katılmama kararı aldı.

CLINTON DA KATILMIYOR
Çin ve Rusya'nın Esad yanlısı tutumu nedeniyle Konsey'de bir ilerleme sağlanamayacağı görüşünde olan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da toplantıya katılmayacak. Bu nedenle toplantıdan somut kararlar çıkması beklenmiyor.

TÜRKİYE TAMPON BÖLGEDEN YANA
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, New York'a hareketinden önce Suriye tarafında da kamplar kurulması için BM'nin devreye girmesini istemişti. Bunun ancak Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasıyla mümkün olabileceğine dikkat çekiliyor.

Ama Rusya ve Çin'in itirazı nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'nden tampon ve uçuşa yasak bölge kararının çıkarılmasının imkansız olduğu belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...