NTV

BM'den ABD'ye Musul'da 'taktikleri gözden geçir' çağrısı

Anadolu Ajansı

Dünya
Arşiv

BM, Musul'un batısında en az 307 sivilin öldüğünü, 273 sivilin yaralandığını bildirerek Irak ordusu ve ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyona, sivil kayıpların azalması için acilen taktiklerini gözden geçirme çağrısında bulundu.

İlişkili Haberler

Birleşmiş Milletler (BM), 17 Şubat-22 Mart arasında, Musul'un batısında en az 307 sivilin öldüğünü, 273 sivilin yaralandığını bildirerek Irak ordusu ve ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyona, sivil kayıpların azalması için acilen taktiklerini gözden geçirme çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, Cenevre'de yaptığı açıklamada, terör örgütü DAEŞ'in, sivilleri binalarda canlı kalkan olarak kullanmaya devam ettiğini ve kaçmaya çalışan sivilleri de keskin nişancılarla öldürdüğünü belirterek "Irak güvenlik güçleri ve koalisyon güçlerinin bu tuzağa düşmemeleri hayati önem taşıyor." dedi.

Hüseyin, 17 Şubat-22 Mart arasında Musul'un batısında en az 307 sivilin öldüğünü ve 273 sivilin yaralandığını aktararak bu kayıpların sorumlusunun DAEŞ ile ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava saldırıları olduğunun altını çizdi.

Musul'un batısındaki mahallelerde 23-26 Mart'ta 95 sivilin bombardıman ve DAEŞ'in kurduğu tuzaklar nedeniyle hayatını kaybettiği bilgisini paylaşan Hüseyin, Irak ordusu ile koalisyonu sivil ölümlerin en aza indirilmesi için uluslararası hukuk çerçevesinde acilen taktiklerini gözden geçirmeye davet etti.

Hüseyin, sivil ölümlerle ilgili "şeffaf" bir soruşturma yapılması gerektiğini vurgulayarak Irak hükümeti ve koalisyon ortaklarını, bölgede DAEŞ'ten kaçan sivillerin haklarını korumaya ve psikolojik destek vermeye davet etti.ETİKETLER