BM Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark Lyall Grant tarafından Konsey salonunda resmi olarak okunan ve bu şekilde kabul edilen başkanlık açıklamasına Rusya ve Çin de dahil tüm üyeler destek verdi.

BM Güvenlik Konseyi kararları gibi bağlayıcılığı bulunmayan başkanlık açıklamalarının kabulünde oylama yapılmıyor, ancak 15 üyenin hepsinin de başkanlık açıklamasına onay vermesi gerekiyor.

Fransa tarafından hazırlanan, bu kez Rusya ve Çin dahil tüm üyelerce desteklenen başkanlık açıklamasında, Kofi Annan'ın Suriyeli yetkililere sunduğu 6 maddelik barış planına tam destek verildiği vurgulandı.

'KONSEY ÖLÜMLERDEN ÜZÜNTÜ DUYUYOR'
Başkanlık açıklamasının giriş paragraflarında Suriye'de giderek kötüleşen durumdan derin endişe duyulduğu belirtildi. Suriye'de binlerce kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı da Konsey'in son derece üzgün olduğu açıklandı.

Açıklamada, Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne de güçlü destek verildi.

'BM KARARI OLUMLU BİR ADIM'
ABD Dışişler Bakanı Hillary Clinton, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye özel temcilcisi Kofi Annan'ın planını kabul ettiğini açıklamasının, "olumlu bir adım" olduğunu söyledi. Clinton, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın "bu adım"ı doğru okuması gerektiğini belirtti. Clinton, "Esad rejimi ya uluslararası toplumun isteklerini yerine getirecek ya da daha da yükselecek bir baskı ve izolasyonla karşı karşıya kalacak" dedi.