BM'den Fransa'ya "sarı yelekliler" çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Fransa'da üç aydan fazladır devam eden sarı yeleklilerin eylemine ilişkin, "Aşırı güç kullanıldığı belirtilen vakalar hakkındaki tüm raporlara ilişkin geniş kapsamlı soruşturma çağrısında bulunuyorum." dedi. Fransa Başbakanı Edouard Philippe ise Bachelet'in, sarı yeleklilerin gösterilerinde "polisin orantısız güç kullandığı belirtilen olaylar" hakkında geniş kapsamlı soruşturma istemesine tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı 07.03.2019 - 00:44

BM'den Fransa'ya "sarı yelekliler" çağrısı

BM Cenevre Ofisi'nde devam eden İnsan Hakları Konseyi'nin 40. oturumunda konuşan Bachelet, ekonomik haklardan ve kamu işlerinden mahrum bırakıldıklarını düşünen sarı yeleklilerin, Fransa'da protestolarda bulunduğunu söyledi.

Bachelet, Fransız hükümetine halen devam eden "ulusal müzakereler" de dahil sarı yelekliler ile diyalog yapma çağrısında bulunarak, "Aşırı güç kullanıldığı belirtilen vakalar hakkındaki tüm raporlara ilişkin geniş kapsamlı soruşturma çağrısında bulunuyorum." ifadesini kullandı.

KEŞMİR SORUNU İÇİN ARABULUCULUK TEKLİFİ

Konuşmasında, Hindistan'da yoksulluğun azalmasına rağmen eşitsizliğin ciddi bir sorun olmaya devam ettiğini vurgulayan Bachelet, ülkedeki Müslümanlara yönelik tacizlerin arttığına yönelik raporlar aldıklarını aktardı.

Bachelet, bu tür bölücü politikaların yalnızca birçok kişiye zarar vermeyeceğini ayrıca Hindistan’ın ekonomik büyümesini baltalayacağını ifade ederek, "Dar siyasi gündemlerin savunmasız insanların daha fazla marjinalleşmesini sağladığı görülüyor." dedi.

Pakistan ile Hindistan arasında ihtilaflı Keşmir bölgesindeki gerginlikten endişe duyduğunu belirten Bachelet, "Hem Hindistan’ı hem de Pakistan’ı, sahadaki durumu gözetlemek ve çözümünün bir parçası olması gereken insan hakları meselelerinde her iki ülkeye yardımcı olmak için ofisime davet ediyorum." diye konuştu.

VENEZULA UYARISI

Bachelet, Venezuela'daki ekonomik durumun bu ülkeye yapılan yaptırımlarla çok daha kötüleştiği uyarısında bulunarak, "Ortaya çıkan mevcut siyasi, ekonomik, sosyal ve kurumsal kriz endişe verici." ifadelerini kullandı.

Yaptırımların da bir sonucu olarak, eşi görüşmemiş sayıdaki Venezuelalının ülkesini terk etmek zorunda kaldığını vurgulayan Bachelet, konuyu 20 Mart'ta yeniden İnsan Hakları Konseyi'ne taşıyacağını aktardı.

FRANSA BAŞBAKANI'NDAN BM'YE SARI YELEKLİLER TEPKİSİ

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in, sarı yeleklilerin gösterilerinde "polisin orantısız güç kullandığı belirtilen olaylar" hakkında geniş kapsamlı soruşturma istemesine tepki gösterdi.

Philippe, BFMTV televizyonunda, sarı yeleklilerin eylemlerinde polisin uyguladığı şiddete ilişkin, "Olayları aydınlatmak için BM'yi beklemedik." ifadelerini kullandı.

Ülkesinin bir hukuk devleti olduğunu ve bir şikayet olduğunda gereğinin yapıldığını belirten Philippe, Bachelet'e gösterilerde polise karşı uygulanan şiddetin de anlatılması gerektiğini savundu.

Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux da yaptığı açıklamada, Bachelet'in söz konusu soruşturmayı talep etmesini şaşırtıcı bulduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Fransa'da üç aydan fazladır devam eden sarı yeleklilerin eylemine ilişkin, "Aşırı güç kullanıldığı belirtilen vakalar hakkındaki tüm raporlara ilişkin geniş kapsamlı soruşturma çağrısında bulunuyorum." demişti.

Mediapart internet sitesinin haberine göre, eylemlerde 1 kişi biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti, 5 kişinin eli koptu, 21 kişi gözünü kaybetti, 204 kişi başından, 13 kişi elinden, 41 kişi gövdesinden, 68 kişi bacaklarından ve 16 kişi belinden yaralandı.

İçişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Lunez, Ulusal Polis Soruşturma Birimince polisin sarı yeleklilerin gösterilerinde şiddet uyguladığı şüphesiyle 140 soruşturma başlatıldığını söylemişti.

Fransız hükümeti, protestolarda kamu düzenini sağlamak için polisin biber gazı kullanması gerektiğini savunuyor.

Akaryakıt zamları ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan, daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtlığına dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri 17 Kasım 2018'den bu yana devam ediyor.

Hükümetin paylaştığı rakamlara göre, gösterilerde şimdiye kadar 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı, 8 bin 400'den fazla kişi gözaltına alındı ve bin 796'den fazla kişi hapis cezasına çarptırıldı.

Sayfa Yükleniyor...