BM'den Halep için acil ateşkes çağrısı

BM, Halep'teki çatışma ortasında kalan sivillerin durumlarının kritik olduğunu belirterek taraflara acil ateşkes ilan edilmesi çağrısı yaptı. Rejim ablukasını kıran muhalifler ise Halep'i tamamen ele geçirmeyi hedefliyor.

NTV Haber 09.08.2016 - 16:25

halep bm  ateşkes çağrı090816.jpg

BM hedef gözetmeksizin yapılan saldırılar sonucu Halep'teki elektrik ve su şebekelerinin ciddi derecede hasar gördüğünü belirtti.

Yapılan açıklamaya göre yaklaşık 2 milyon sivilin elektrik ve suya erişimi kesilmiş durumda. BM su ve elektrik hatları tamir edilmediği takdirde sonuçlarının korkunç olacağını vurgulayarak taraflara acil ateşkes çağrısında bulundu.

BM çocuk yardım fonu UNICEF de özellikle havanın sıcak olduğu bu dönemde çocukların temiz suya ulaşamadığını söyleyerek, salgın hastalık riski olduğunun altını çizdi.

HALEP'TE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Suriye'nin en büyük ikinci kenti Halep'te şiddetli çatışmalar da devam ediyor. Rejim güçlerinin ablukasını kırmayı başaran muhalifler kentin tamamını ele geçirmeyi hedefliyor.

Muhaliflerin oluşturduğu Fetih Ordusu bölgedeki askeri üssü ele geçirdi. Esad rejimi ise bölgeye takviye birlikler gönderiyor. Rejimin ablukasını hafta sonu kırmayı başaran muhaifler kentte yaşayan yaklaşık 300 bin kişi için gıda ve ihtiyaç malzemeleri ulaştırmayı başarmıştı.

ÇOCUK HASTANESİNE BOMBA

Suriye ve Rus uçaklarının bölgedeki yoğun hava saldırıları da sürüyor. Son olarak İdlib kırsalında bulunan bir çocuk hastanesi bombalara hedef oldu. Saldırıda 5'i çocuk 13 kişi hayatını kaybetti.

Sayfa Yükleniyor...