BM: Türkiye'nin Kaşıkçı soruşturması bitmeden bizim soruşturma başlatmamız erken olur

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetine ilişkin Türkiye'nin hali hazırda yürüttüğü soruşturmalar sonuçlanmadan BM'nin soruşturma başlatmasının erken olduğunu bildirdi.

Anadolu Ajansı 18.10.2018 - 23:43

BM: Türkiye'nin Kaşıkçı soruşturması bitmeden bizim soruşturma başlatmamız erken olur

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetine ilişkin Türkiye'nin hali hazırda yürüttüğü soruşturmalar sonuçlanmadan BM'nin soruşturma başlatmasının erken olduğunu belirtti. 

Dujarric, günlük basın brifinginde uluslararası insan hakları örgütlerinin, Türkiye'nin Kaşıkçı olayında BM'den uluslararası bağımsız soruşturma talep etmesi çağrılarına ilişkin soruları yanıtladı. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kaşıkçı olayında gerçeğin ortaya çıkması için defalarca çağrıda bulunduğunu vurgulayan Dujarric, Guterres'in prensipte talep gelirse soruşturma başlatabileceğini ancak Türkiye'nin halihazırda yürüttüğü soruşturmalar sonuçlanmadan BM'nin soruşturma başlatmasının erken olduğunu ifade etti. 

Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Gazetecileri Koruma Komitesi, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği ortak basın toplantısında, Kaşıkçı'nın akıbetinin aydınlatılması çağrısı yapmıştı.

Gazetecileri Koruma Komitesi Direktör Yardımcısı Robert Mahoney, ''Türkiye, zamanlı, güvenilir ve şeffaf bir soruşturma için BM'den destek almalı. Birleşmiş Milletlerin soruşturmaya müdahil olması Suudi Arabistan'ın aklanmasına ya da diğer hükümetlerin Riyad'la karlı iş ilişkilerini korumak için konuyu örtbas etme girişimlerine karşı en iyi güvence.'' değerlendirmesinde bulunmuştu.

KAŞIKÇI OLAYI

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan çıkmadığı teyit edilirken, Başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen ve aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndükleri belirlenmişti.

Sayfa Yükleniyor...