BM Güvenlik Konseyi'nin Mısır toplantısından sert mesaj çıkmadı. Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Arjantin temsilcisi, konuşması kısa kalınca kendi ülkesinin Mısır'la ilgili görüşlerini anlatmaya başladı. Bu durum gazeteciler arasında da şaşkınlık yarattı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Mısır'da 600’den fazla kişinin öldüğü müdahale sonrası basına kapalı bir toplantı düzenledi.

Toplantıya başkanlık eden Arjantin'in Daimi Temsilcisi Maria Kristina Perseval'i oturum sonrası basının karşısına geçti.

Konsey üyelerinin Mısır'daki ölümlerden üzüntü duyduğunu belirten Perseval, “Konsey üyelerinin birinci önceliği Mısır'daki şiddet olaylarının durması ve tarafların itidalli davranmasıdır. Hepsi bu. Toplantıda bunlar konuşuldu” dedi.

Ancak yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili BM toplantısından sert bir mesaj çıkmayınca açıklama da kısa oldu.

Bu durum Maria Kristina Perseval'i de rahatsız etmiş olacak ki Arjantinli üye ülkesinin olaylara bakışını anlatmaya başladı.

Perseval, şöyle konuştu: “Arjantin, 3 Temmuz'daki darbeyi kınamıştı. Ülkem birçok kişinin ölümüyle sonuçlanan bu zalimlikleri de kınamaktadır. Arjantin, Mısırlı yetkilileri sivillere karşı gösterdiği şiddetten vazgeçmesi konusunda uyarmaktadır.”

Perseval'in BM Güvenlik Konseyi toplantısı sonrası konsey kararından çok kendi ülkesinin olaylara tepkisinden bahsetmesi basın mensupları arasında da şaşkınlık yarattı.

Bir gazetecinin “Neden başkanlık ettiğiniz toplantıdan çok Arjantin'in konuyla ilgili görüşlerinizi aktardınız?” sorusu üzerine Perseval, “Konuşmamı ikiye böldüm. Öncelikle konsey başkanı olarak konuştum” dedi.

BM Güvenlik Konseyi toplantısı Fransa, Britanya ve Avustralya'nın ortak talebi üzerine gerçekleşti.

Mısır'daki katliama ilişkin Genel Sekreter Ban dün açıklama yayınlamış ve güvenlik güçlerinin meydanları boşaltması sırasında "yaşanan şiddeti" kınamıştı.