BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, polisin Gezi Parkı olayları nedeniyle protestoculara karşı her türlü şiddete son vermesi için hükümete çağrıda buludu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komisesi Navi Pillay, uluslararası kurallarla çerçevesi çizilen insan haklarına, güvenlik güçlerinin saygı göstermesinin hükümetin sorumluluğunda olduğunu da belirtti.

Gezi Parkı eylemlerinde polisin kullandığı biber gazı ve tazyikli suyla binlerce kişinin yaralandığına dikkati çeken Pillay, "Polisin, barışçıl protestocu gruplara karşı, sağlığa ciddi zararlar verecek sonuçlar doğurabilecek şekilde aşırı güç kullandığı iddiaları dolayısıyla özellikle çok kaygı duyuyorum. Göz yaşartıcı gaz kutularının ve biber gazlarının insanlara çok yakın bir mesafeden atıldığı ve kapalı alanlarda kullanıldığı yönündeki bilgilerin ve plastik mermilerin yanlış biçimde kullanıldığı yönündeki iddiaların, bir an önce, etkin bir biçimde, güvenilir ve şeffaf bir şekilde soruşturulması ihtiyacı vardır" dedi.

'SUÇLULAR YARGI ÖNÜNE GETİRİLMELİ'
Gözaltına alınanlara kötü muamele yapıldığı yönündeki iddialardan da özellikle kaygılandığını dile getiren BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, "Bu iddialar acil olarak soruşturulmalı ve bu suçları işleyenler yargı önüne getirilmeli" şeklinde konuştu.