Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyeti ile bir araya geldi.

Bir saatten fazla süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan de Mistura, "MYK özellikle tutukluların serbest bırakılması konusunu gündeme getirdi" dedi.

BM'nin de bu talebi haklı bulduğunu belirten de Mistura, "İnsani erişim çalışma grubu bu konuyla ilgilenebilir" diye konuştu. 

Muhaliflerin özellikle Daraya'ya insani yardımların ulaştırılması konusunu da gündeme getirdiğini ifade eden de Mistura, "Bir sonraki görüşmelerde siyasi sürece geçiş hususlarını görüşmek için karşılıklı teklifler sunduk ve fikir alışverişinde bulunduk" şeklinde konuştu.

İstişarelerde bulunmak için iki Alman, bir İngiliz, bir Hollandalı, iki İsviçreli ve bir İsveçli danışmanının bulunduğunu söyleyen de Mistura, "Rus Profesör Vitaly Naumkin'i danışmanım olarak atama kararı aldım. Danışman olarak bana rapor veriyor, kendi ülkesine değil. ABD tarafından bir akademisyene de aynı seçeneği sundum" ifadelerini kullandı.

Rejim tarafından krizin çözümüne ilişkin teklifler aldığını ifade eden de Mistura, "Muhaliflerden de teklifler alıyorum ve alacağım. Bunları inceleyeceğiz ve sonrasında bir BM teklifi yapıp yapamayacağımızı göreceğiz" dedi.

De Mistura, mülteci krizi, Rusya'nın askeri müdahalesi ve DAEŞ'in ilerleyişi ve DAEŞ ile mücadele gibi faktörler nedeniyle bu görüşmelerin diğerlerinden farklı olduğunu ve görüşmelere yeni bir ivme kazandırdığını söyledi.

Bazı katılımcıların doğrudan görüşmelere başlamak isterse onları engellemeyeceğini ifade eden de Mistura, zamanı geldiğinde ise kendisinin doğrudan görüşmeleri başlatacağını söyledi.