BM'den Şam'a: Sözünü tut

BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'nin kimyasal silahlarının imha sürecinin yavaş işlediğini belirterek, Suriye rejiminden BM'ye verdiği sözü yerine getirmesi için çalışmaları hızlandırmasını istedi.

Anadolu Ajansı 30.01.2014 - 02:10

BM'den Şam'a: Sözünü tut

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'nin kimyasal silahlarının imha sürecinin belirlenen takvimin gerisinde kaldığını vurgulayarak, Suriye rejiminden BM'ye verdiği sözü yerine getirmesini ve kimyasal materyalleri bir an önce Lazkiye limanına ulaştırmasını istedi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Suriye'nin kimyasal silahlarının çok cüzi bir kısmının ülke dışına çıkarılabildiğine ilişkin raporları sorulması üzerine yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın sürecin işleyişinden endişeli olduğunu söyledi.

Ban'ın BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği raporun detaylarını gazetecilerle paylaşan Haq, rapora göre, Suriye rejiminin belirlenen tarihlere uymadığını kaydetti.

Ban'ın raporunda, birinci öncelikli kimyasal maddelerin ülke dışına çıkarılması için belirlenen 31 Aralık tarihinin aşıldığı, geri kalanlar için belirlenen vade olan 7 Şubat tarihinde de taahhütlerin yerine getirilmesinin kuşkulu olduğu kaydedildi.

Raporda, 7 Ocak'ta az bir miktar kimyasal silahın Lazkiye limanından gemilere yüklendiği ancak ardından önemli bir transfer gerçekleşmediğini vurgulayan Ban, Suriye rejiminin bu duruma gerekçe olarak güvenlik sorunlarını gösterdiğini ifade etti.

Sürecin yavaş işlemesinden kaygılı olduğunu vurgulayan Ban, uluslararası toplumun rejime süreç için gerekli malzemeleri cömertçe sağladığını ifade etti.

Güvenlik risklerine rağmen rejimin kimyasal maddeleri limana getirmesi için gerekli imkanlara sahip olduğunu ancak buna karşın henüz çok az bir miktarın ülke dışına çıkarılabildiğini hatırlatan Ban, sürecin belirlenen takvimin gerisinde kaldığının altını çizdi.

Sürecin tamamlanması için halen BMGK tarafından tanınan sürenin dolmasına 5 ay olduğunu kaydeden Ban, "Yaşanan gecikmeler giderilebilir. Çalışmaları hızlandırarak BMGK'ya verdiği taahhütleri karşılamak Suriye Hükümeti'nin sorumluluğunda" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...