BM: Cenevre'de Suriye görüşmeleri 29 Ocak'ta başlayabilir

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura rejim ve muhalefet arasında yapılacak Suriye görüşmeleri için davetiyelerin yarın gönderileceğini ve görüşmelerin ise 29 Ocak'ta başlayacağını söyledi.

NTV Haber 25.01.2016 - 16:38 | Son Güncelleme : 25.01.2016 - 16:57

BM: Cenevre'de Suriye görüşmeleri 29 Ocak'ta başlayabilir

İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılması planlanan Suriye görüşmeleri için tarih netleşiyor. 

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura rejim ve muhalefet arasında yapılacak Suriye görüşmelerin için davetiyeleri yarın göndereceğini açıkladı. 

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura görüşmelerin ise 29 Ocak'ta başlayabileceğini söyledi. 

SURİYE GÖRÜŞMELERİ NİÇİN BAŞLAYAMADI?

Bugün başlaması planlanan Suriye barış görüşmeleri yaşanan görüş ayrılıkları giderilemeyince ertelenmişti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Görüşmelerin kaderi 1-2 gün içinde belli olacak" demişti. Türkiye, PKK ile bağlantılı olduğu ve rejimle işbirliği yaptığı gerekçesiyle PYD'nin görüşmelere katılmasını istemiyor.

18 AYLIK YOL HARİTASI 

Suriye'de çatışmaların son bulması için öngörülen 18 aylık yol haritası daha ilk aşamadan sekteye uğradı. İsviçre'nin Cenevre kentinde başlaması planlanan Suriye barış görüşmeleri görüş ayrılıkları nedeniyle başlayamadı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, görüşmelere kimin katılacağı konusunda net bir mutabakat sağlanmadan davetiyelerin gönderilmeyeceğini söylemişti.

Suriye görüşmelerinin akıbetinin 1-2 gün içinde netleşeceğini belirten ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Cenevre'de BM'nin sadece çerçeveyi çizebileceğini, ülkenin kaderinin Suriyelilerin elinde olduğunu söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Kalıcı barışın sağlanması konusunda ciddi olmaları gerek. Eğer ciddiyetle yaklaşmazlarsa savaş devam eder" dedi.

ESAD TOPLANTI İÇİN HAZIR

Beşşar Esad yönetimi ise Cenevre toplantılarına hazır olduğunu söylüyor. Ancak muhalif grupların oluşturduğu Yüksek Müzakere Konseyi masaya oturmadan önce "hava operasyonlarının durdurulması, devam eden kent kuşatmalarının kaldırılması ve tutukluların serbest bırakılmasını" talep ediyor.

Cenevre görüşmelerinin önündeki bir diğer engel ise Kürtleri temsilen PYD'nin görüşmelerde yer alıp alamayacağı konusu. PYD Eş Başkanı Salih Müslim Cenevre'de Kürtlerin temsil edilmemesi durumunda toplantının başarısızlıkla sonuçlanacağını savunuyor.

Türkiye ise PKK ile bağlantılı olduğu ve rejimle işbirliği yaptığı gerekçesiyle buna şiddetle karşı çıkıyor.

PYD'yi "terör örgütü" olarak kabul eden Türkiye'nin grubun Cenevre toplantılarına davet edilmesi durumunda görüşmeleri boykot edeceği öne sürülüyor.

Sayfa Yükleniyor...