BM'den Türkiye, Rusya ve İran'a İdlib çağrısı

BM'den Suriye için Türkiye, Rusya ve İran'a insani yardım çağrısı yapıldı. BM, İdlib'de insani krizi sona erdirmek için Türkiye, Rusya ve İran'ın "çatışmasızlık" sağlamaları çağrısı yaptı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 01.02.2018 - 16:38 | Son Güncelleme : 01.02.2018 - 16:39

BM'den Türkiye, Rusya ve İran'a İdlib çağrısı

Birleşmiş Milletler'in insani yardım konusunda Suriye danışmanı Jan Egeland, Türkiye, Rusya ve İran'a Suriye'nin İdlib vilayetinde "çatışmasızlık" sağlamaları çağrısı yaptı.

Egeland, İdlib'deki durumun "bir ateşkes için feryat ettiğini" ve Türkiye, İran ve Rusya'nın çatışmaların hafiflemesini sağlamaları gerektiğini söyledi.

BM'nin insani yardım konusundaki Suriye danışmanı Egeland ayrıca yüzlerce hastanın tahliye edilmeyi beklediğini belirtti.

Egeland, muhaliflerin kontrolünde olan ve Esad rejiminin kuşattığı Doğu Guta'da yaşanan insani krize de bir ara verilmesi çağrısı yaptı.


Birleşmiş Milletler'in insani yardım konusunda Suriye danışmanı Jan Egeland insani yardım çağrısı yaptı. 

Birleşmiş Milletler'in insani yardım konusunda Suriye danışmanı Jan Egeland insani yardım çağrısı yaptı. 

İDLİB'DE REJİMİN İLERLEYİŞİ SÜRÜYOR

Suriye'de Beşşar Esad rejimi ve İran destekli yabancı gruplar ise, Rusya'nın hava desteğiyle İdlib gerginliği azaltma bölgesi sınırları içinde muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki yerleşim yerlerini ele geçirmeyi sürdürüyor.

Beşşar Esad rejimi ve İran destekli yabancı gruplar, İdlib'teki stratejik Ebu Zuhur askeri havaalanının ele geçirmesinin ardından İdlib'e yöneldi.

Esad rejimi ve destekçileri son günlerde, İdlib'in güney ve güneybatısındaki Berağisi, Cdeyde, Tel Klebe, Cebel et Tavil, Mseade, Tavil el Halib, Salahiye ve el Hıffe köylerini ele geçirdi.

Böylece rejim güçleri İdlib'in Serakib ilçesine 14 kilometre, merkezine de 30 kilometre yaklaşmış oldu.

Bölgedeki muhaliflere göre, rejim güçlerin ilk hedefi, İdlib'in Serakip ilçesi ardından da İdlib merkezi.

Suriye'nin kuzeyinde ve Türkiye sınırındaki İdlib, 4-5 Mayıs 2017 tarihli Astana toplantısında "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmişti. Askeri muhalif ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki bölge, halen Esad rejimi ve zaman zaman Rusya’nın saldırılarına maruz kalıyor.

Sayfa Yükleniyor...